Valandinis elektros planas: naudingas galintiems derinti savo vartojimą atskiromis valandomis


Šalyje įdiegiant vis daugiau išmanių elektros energijos skaitiklių ir populiarėjant biržos planams, sumanių energetikos sprendimų bendrovė „Ignitis“ detaliau paaiškina apie planą „Išmanus – Valandinis“, kurį rekomenduoja išmėginti tiems, kas gali derinti savo vartojimą prie atskirų elektros energijos kainų „Nord Pool“ biržoje.

„Nord Pool“ biržoje elektros energijos kainai stabilizuojantis ir bent kol kas nebegąsdinant rekordais, „Ignitis“ privačių klientų padalinio vadovė Dalia Bražiūnaitė rekomenduoja išmėginti su birža susietus planus, nes biržos planą pasirinkę klientai greičiausiai jaučia sumažėjusios kainos efektą. Naujausias „Ignitis“ biržos planas „Išmanus – Valandinis“, skirtas išmanų elektros skaitiklį turintiems ir savo vartojimą prie biržos kainų derinti galintiems bei norintiems buitiniams vartotojams.

„Klientas gali nemažai sutaupyti daugiausiai elektros energijos vartodamas tomis valandomis, kai ji pigiausia. Žinoma, norint žinoti kada ji pigiausia ir siekiant sutaupyti, reikia nuolat stebėti valandinę elektros energijos kainą biržoje. Rytojaus kaina dažniausiai pateikiama iki 15 valandos Lietuvos laiku. Tad prieš renkantis planą „Išmanus – Valandinis“ reikėtų įsivertinti, ar pakaks įsitraukimo aktyviai domėtis elektros energijos kainos pokyčiais ir kitas svarbus dalykas – reikia įsivertinti ar pavyks mažinti vartojimą brangesnėmis valandomis“, – pataria D. Bražiūnaitė.

Kaip paaiškina „Ignitis“ atstovė, remiantis biržos valandinėmis didmeninėmis kainomis ir operatoriaus pateiktais valandiniais vartotojo objekto suvartojimo duomenimis, apskaičiuojama individuali svertinė kaina už kWh, paprastai tariant – kiekvieno kliento individuali asmeninė „valandinė“ kaina. Akcentuojama, kad ši kaina suskaičiuojama kiekvienam klientui individualiai, pagal jo suvartotą energijos kiekį konkrečią valandą ir apmokestinama pagal konkrečios valandos buvusią kainą. Tai dar nėra galutinė kilovatvalandės kaina. Prie suskaičiuotos kliento kilovatvalandės kainos, kuri kiekvieno kliento individuali, pritaikomas PVM bei pridedamos tiekėjo ir valstybės reguliuojamos kainos dedamosios (su PVM). Taip gaunama galutinė vienos kilovatvalandės kaina.

Galutinė mokėtina kliento suma už mėnesį suskaičiuojama galutinę vienos kilovatvalandės kainą dauginant iš vartotojo per mėnesį suvartoto (gaminančių vartotojų atveju – trūkstamo) energijos kiekio.

Be to, „Išmanaus – Valandinio“ plano vartotojai kiekvieną mėnesį gauna sąskaitos detalizaciją, kurioje atsispindi kiekvienos valandos suvartojimas: kiekis, kaina ir suma. Taigi, klientas sąskaitos detalizacijos lentelėje mato valandų suvartojimo kiekius, kuriuos „Ignitis“ gauna iš operatoriaus (kWh), „Nord Pool“ biržos valandos įkainį, pateikiamą Lietuvos laiku EUR/kWh be PVM ir apskaičiuotą sumą už kiekvieną valandą, kuri pateikiama Eur be PVM. Tokiu būdu klientas gali pamatyti visomėnesio savo elektros vartojimą kiekvieną valandą. Analizuodami šią lentelę gali įvertinti savo vartojimo įpročius, matyti kada vartojimas buvo brangiausias ir galbūt ateity koreguoti vartojimą. Galiausiai, mėgstantiems skaičiuoti – tai aiškus būdas matyti iš ko ir kaip susidarė suma, kurią mato sąskaitoje.

Sužinoti kiekvienos valandos elektros energijos kainas ir pagal tai organizuoti savo suvartojimą galima išmaniajame telefone įsidiegus nemokamą „EnergySmart“ programėlę. Klientų patogumui „Ignitis“ tiek šioje programėlėje, tiek interneto svetainėje esančiuose grafikuose atvaizduoja „Nord Pool“ biržos kainas jau pritaikytas Lietuvos laiko zonai ir su pridėtu PVM. Tai padeda vartotojui tiksliai žinoti ir nesusipainioti kurią valandą, kuri kilovatvalandės kaina bus Lietuvoje. Programėlė taip pat leidžia stebėti ir analizuoti bendrą bei atskirų įrenginių elektros energijos suvartojimą, jį netgi palyginti su panašių namų ūkių suvartojamu vidurkiu.

2023-07-25