Vaisiaus echoskopavimas – ką galima sužinoti kūdikiui dar negimusNėščiosios echoskopinis tyrimas – tai vienas pagrindinių nėštumo metu atliekamų tyrimų, padedantis įvertinti vaisiaus raidą, augimą, būklę bei įsitikinti, kad nėštumo eiga yra sklandi. Plačiau apie šį svarbų tyrimą pasakoja medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytoja akušerė ginekologė Sigita Neverauskienė.

Pasak gydytojos, echoskopinius tyrimus nėščiosioms privaloma atlikti pirmuoju (11⁺⁰–13⁺⁶ sav.) ir antruoju (18⁺⁰ –20⁺⁶ sav.) nėštumo trečdaliu. Šiam tyrimui nereikia jokio specialaus pasiruošimo, tad jokių nepatogumų pacientėms jis nesukelia.

Tiriant 11⁺⁰–13⁺⁶ savaitę svarbu įsitikinti ir parodyti, kaip vaisius vystosi Šio tyrimo metu išmatuojamas vaisiaus dydis, patikslinama nėštumo trukmė ir gimdymo data. Matuojama sprando vaiskuma, vertinama, ar yra nosies kaulas, tiriama, ar nėra didžiųjų vaisiaus raidos ydų, apžiūrima gimda ir kiaušidės. Daugiavaisio nėštumo atveju ištiriama, ar kiekvienas vaisius turi atskirą amnioną ir chorioną.

18⁺⁰ – 20⁺⁶ savaitę pakartotinai vertinamas vaisių skaičius, vaisiaus dydis, nėštumo trukmė (jeigu nebuvo tiksliai nustatyta pirmuoju nėštumo trečdaliu), vaisiaus anatomija, širdies veikla, vaisiaus gyvybingumas ir judrumas, placentos vieta, virkštelė, vaisiaus vandenų kiekis, gimdos ir kiaušidžių dariniai. Taip pat įvertinama, ar nėra stambių vaisiaus vystymosi ydų.

Gydytojos akušerės ginekologės teigimu, nors dauguma vaisiaus ydų gali būti diagnozuotos atliekant ultragarsinį tyrimą 18–20 nėštumo savaitę, kai kurie vystymosi sutrikimai gali būti nepastebėti, nes jie atsiranda vėlesniu nėštumo laikotarpiu arba pasireiškia tik po gimdymo.

Pasak S. Neverauskienės, dažniausiai nėščiosioms echoskopijos tyrimas atliekamas ir trečiajame nėštumo trimestre. Jo metu vertinamas vaisiaus dydis, vandenų kiekis, jeigu yra gresiančio priešlaikinio gimdymo rizika – matuojamas gimdos kaklelio ilgis. Vaisiaus būklei įvertinti atliekami kraujotakos tyrimai, taip pat – vaisiaus anatomijos ištyrimas.

Papildomi echoskopiniai tyrimai atliekami įtarus, kad gali būti per mažai ar per daug vaisiaus vandenų, nėščioji serga diabetu, gydoma hipertenzija, vystosi kepenų pažeidimas, įtariant, kad vaisius mažo svorio ar atvirkščiai – labai didelis. Tai pat – esant gresiančio persileidimo ar priešlaikinio gimdymo rizikai, pajutus, kad vaisius blogiau juda. Kai gimdoje vystosi du ar trys vaisiai, ultragarsiniai tyrimai atliekami kas mėnesį, o, esant poreikiui, dar dažniau.

Įtarus stambias vaisiaus vystymosi anomalijas, pacientė tolesniam ištyrimui siunčiama į Perinatologijos centrą Kaune arba Vilniuje. Įtariant kitokias problemas, pavyzdžiui, gresiantį persileidimą ar priešlaikinį gimdymą, vaisiaus būklės pablogėjimą, nėščioji skubiai siunčiama į artimiausią atitinkamo lygio stacionarą.

Echoskopinio tyrimo tikslumui svarbi naudojama ultragarsinė įranga, tyrimą atliekančio specialisto patirtis. Įprastai tyrimas trunka iki 30 minučių. Tačiau jo trukmė labai priklauso nuo priežasčių, galinčių apsunkinti tyrimo sąlygas: nuo netaisyklingos vaisiaus padėties, moters kūno ypatumų (pacientės pilvo sienos storio, randų gimdoje po buvusių operacijų, gimdoje esančių miomų). Tokiu atveju tyrimas užtrunka. Pacientei siūloma pakeisti kūno padėtį (pasisukti ant kurio nors šono), pasivaikščioti, tikintis, kad vaisius gimdoje taip pat pajudės ir bus galima geriau jį apžiūrėti. Retai, bet tenka pakviesti pacientę atvykti pakartotinai, kitą dieną.

Medicinos centruose „Northway“ Klaipėdoje ir Kretingoje naudojami pažangūs ypač aukštos raiškos echoskopai pasižymi itin dideliu tikslumu. Klaipėdos „Northway“ centre pacientėms siūloma galimybė atlikti ir 3D bei 4D echoskopijos tyrimą. 3D tyrimas leidžia pamatyti erdvinį vaisiaus vaizdą, 4D tyrimo metu matoma kaip šis vaizdas juda realiame laike. Idealus laikas 3D ir 4D echoskopijai – 26–32 nėštumo savaitės.

Kalbant apie tai, ar echoskopinis tyrimas saugus, gydytoja akušerė ginekologė Sigita Neverauskienė sako, kad mokslinių įrodymų, jog ultragarsinis tyrimas kenkia vaisiui nėra. Tačiau tiriant vaisių laikomasi saugumo reikalavimų – radiacinės saugos optimizavimo ALARA („as low as reasonably achievable“) principų.

2023-01-20