Trūkstamų dantų atkūrimas gali iš esmės pakeisti žmogaus gyvenimo kokybę


Daugumos ar visų dantų praradimas – aktuali problema, su kuria susiduria įvairaus amžiaus žmonės. Praradę didesnį kiekį dantų, žmonės ima vengti ne tik šypsotis, bet ir bendrauti, nepasitiki savimi, jaučiasi prislėgti, pikti, suirzę, o tai nulemia socialinę izoliaciją ir stipriai blogina jų gyvenimo kokybę. Apie tai, kodėl neverta atidėlioti šios problemos sprendimo pasakoja odontologijos klinikos „Albodent“ implantuojantis gydytojas odontologas Justinas Gaidys.

Pasak specialisto, nors tikslios statistikos apie tai, kiek žmonių yra praradę visus dantis nėra, pagal Teritorinių ligonių kasų (TLK) pateikiamus skaičius ir besikreipiančių pacientų kiekį, galima spėti, kad apie penktadalis vyresnių nei penkiasdešimties metų asmenų neturi visų ar daugumos dantų. Skaičiuojant vis dar turinčius, tačiau kritinės būklės dantis, bei tuos, kurie praradę kelis dantis nesikreipia į gydytojus dėl jų atkūrimo, šis skaičius būtų gerokai didesnis. „Delsimas atkurti trūkstamus dantis – tai tiesus kelias į esamų praradimą”, – pabrėžia gydytojas odontologas.

Kodėl delsiama kreiptis dėl gydymo

Kalbėdamas apie tai, dėl kokių priežasčių dažniausiai delsiama dantis atkurti, J. Gaidys sako, jog per savo darbo praktiką yra girdėjęs daugybę įvairiausių istorijų. Kiekvienas pacientas turi savo priežastį, kodėl nesikreipė dėl gydymo, kol situacija tapo kritinė. Dažniausiai teisinamasi tuo, kad dėl darbų, didelio užimtumo tiesiog nebuvo laiko, todėl vizitas pas gydytoją buvo atidėliojamas ateičiai. Kiti sako, kad sąmoningai nesirūpino burnos sveikata, nes vėliau planavo tiesiog imti ir „susidėti“ naujus dantis. Daug žmonių prisipažįsta, kad gydymą atidėliojo, nes bijojo skausmo ar gėdijosi kreiptis į gydytoją odontologą dėl itin prastos dantų būklės. Dalis delsusių sako, kad neturėjo pakankamai lėšų dantų atkūrimui ir taupė pinigus. Tačiau delsimas daugeliu atvejų dantų būklę dar labiau pablogino, o gydymui planuotos pinigų sumos dažniausiai jau nebepakakdavo.

Visų trūkstamų dantų atkūrimo galimybės

Pasak Justino Gaidžio, efektyviausias ir ilgaamžiškiausias visų trūkstamų dantų atkūrimo būdas – visų vieno žandikaulio dantų atkūrimas ant 4 implantų. Šis gydymo metodas, leidžiantis be kaulo priauginimo įsriegti keturis implantus ir ant jų pritvirtinti iki keturiolikos dantų, spėjo pelnyti specialistų ir pacientų pripažinimą bei pasitikėjimą visame pasaulyje.

Vis dėlto, kiekvieno paciento klinikinė burnos būklė skiriasi, todėl kiekvienu atveju, atsižvelgdamas į ją, o taip pat – paciento lūkesčius ir finansines galimybes, reikiamą implantų skaičių individualiai parenka gydytojas. Geriausią rezultatą užtikrinsiantis implantų skaičius ir jų forma priklauso nuo žandikaulio kaulo kiekio ir kokybės – jeigu kaulas plonas, tačiau jo daug, gali būti sriegiama daugiau, bet plonų implantų, jeigu platus ir žemas – tuomet pasitelkiami trumpi ir platūs implantai. Norint išskaidyti konstrukciją ir dantis daryti iš atskirų tiltų, gali prireikti 6–10 implantų.

„Neretai tenka susidurti su tokiais atvejais, kai gyvenimo eigoje pacientui jau buvo sriegti implantai, tačiau dabartinė jų būklė ar padėtis nebetenkina, todėl norėdami viską kokybiškai apjungti, renkamės didesnį implantų skaičių, kad dantų konstrukcija taptų vientisa ir ilgaamžė. Didesnis implantų skaičius taip pat padeda išskaidyti galimas rizikas. Kiekvienas mūsų esame skirtingas, todėl skiriasi ir mūsų dantų bei burnos ertmės būklė. Tad, jeigu žmogus, pamatęs reklamą, mano, kad tinkamiausias jam variantas – visus dantis atkurti ant 4 implantų, atlikęs išsamų ištyrimą ir įvertinęs jo situaciją, gydytojas odontologas nebūtinai sutiks su jo nuomone“, – pabrėžia patyręs implantacijos specialistas.

Ieškantiems ekonomiškesnio varianto, Justinas Gaidys siūlo dantų eilių atkūrimą ant 2, 3 ar 4 implantų. Jų skaičius priklauso nuo išimamo protezo fiksacijos metodo ir konstrukcijos, kuri parenkama įvertinus paciento žandikaulių anatomiją, sukandimą ir planuojamą apkrovimą. Naudojant šį dantų atkūrimo būdą, į žandikaulį įsriegiami 2–4 implantai-lokatoriai, ant kurių tvirtinamas išimamas protezas. Taip užtikrinamas geresnis išimamo protezo stabilumas, kokybiška kramtymo funkcija, pacientas su juo jaučiasi komfortiškiau. Specialisto teigimu, tai – nedaug brangesnis, bet žymiai komfortiškesnis visų dantų atkūrimo būdas nei nestabilūs išimami plokšteliniai protezai.

Kaip dantų atkūrimas gali pakeisti žmogaus gyvenimo kokybę

Gydytojas sako, kad pagaliau ryžtis dantų atkūrimui daugelį žmonių paskatina svajonė turėti dailią, baltą šypseną ir galėti komfortiškai kramtyti. Pasak specialisto, galimybė vėl nevaržomai šypsotis gali iš esmės pakeisti kasdienę žmogaus nuotaiką, sugrąžinti norą bendrauti ir gyvenimo džiaugsmą. Sugrąžinus šypseną, pasikeičia ir iš aplinkinių gaunamas grįžtamasis ryšys, turintis didelę reikšmę emocinei savijautai. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog atkūrę dantis ir įgiję daugiau pasitikėjimo savimi, žmonės drąsiau ryžtasi permainoms profesinėje srityje, ima kopti karjeros laiptais.

Sugrąžinta kramtymo funkcija leidžia pamiršti virškinimo problemas ir užtikrina gerą maistinių medžiagų įsisavinimą, o tuo pačiu – stipresnį imunitetą ir geresnę savijautą. Nesusidūrusieji su bedantystės problema tikriausiai net neįsivaizduoja, kiek žmonių dėl kramtymo problemų nori, tačiau vengia nueiti į restoraną, pasikviesti vakarienei draugus ir negali gyventi visaverčio gyvenimo. Tuo tarpu dantų atkūrimas gali iš esmės pakeisti žmogaus gyvenimo kokybę.

Kodėl neverta atidėlioti trūkstamų dantų atkūrimo

Baigdamas pokalbį gydytojas atkreipia dėmesį į tai, kad medicina, tame tarpe ir odontologija, – itin sparčiai besivystanti ir tobulėjanti sritis. Pacientams siekiama pasiūlyti ne tik efektyvų, bet ir maksimaliai komfortišką gydymą. Pasak Justino Gaidžio, rengiant šiuolaikines gydymo metodikas, atsižvelgiama į labiausiai pacientams baimę keliančias priežastis. Ypatingas dėmesys skiriamas individualiai kiekvieno paciento situacijai, jos įvertinimui, detaliam skaitmeniniam ištyrimui. Planuojant gydymą, kruopščiai apgalvojamas tiek anestezijos parinkimas, tiek kiekvienos chirurginės manipuliacijos atlikimas. Implantai gali būti sriegiami naudojant gidinės (nukreipiamosios) implantacijos metodą, leidžiantį išvengti didelių pjūvių ir užtikrinantį ypatingą implanto padėties tikslumą. Tai padeda maksimaliai sumažinti skausmą ir nemalonius pojūčius, sutrumpinti gijimo laiką ir nesutrikdyti įprasto paciento gyvenimo ritmo. Didelę baimę ir nerimą jaučiantiems pacientams siūlomas gydymas taikant sedaciją – naudojant specialius medikamentus, pacientas lengvai užmigdomas ir prabunda jau atlikus procedūrą.

„Mes, gydytojai, esame tokie patys žmonės, žinantys, kas yra skausmas ir baimė, todėl puikiai suprantame savo pacientų nerimą ir visada stengiamės, kad jų patirtis būtų kuo geresnė. Norėdami pasiūlyti saugų, kokybišką, nemalonių emocijų nesukeliantį gydymą, nuolat domimės naujovėmis, daug dėmesio skiriame pažangioms technologijoms bei jų diegimui. Ypatingai kviečiu nebedelsti ir atvykti pasikonsultuoti dėl gydymo manančius, kad jų situacija tokia bloga, jog jiems jau niekas nebepadės. Užtikrinu, kad šiuolaikinė odontologija ir gydytojų profesionalumas gali efektyviai išspręsti net itin sudėtingas situacijas. Tik nenuleiskite rankų ir leiskite mums Jums padėti“, – baigdamas pokalbį vis dar delsiančius kreiptis dėl trūkstamų dantų atkūrimo ragina Justinas Gaidys.

Dantų atkūrimas su sedacija padeda įveikti baimę ir nepalieka blogų prisiminimų

Remiantis apklausų duomenimis, baimė yra pagrindinė priežastis, dėl kurios daugybė žmonių kenčia prarastų dantų sukeliamą diskomfortą, tačiau vengia kreiptis dėl jų atkūrimo. Šis jausmas dažnu atveju nulemtas traumuojančios dantų gydymo patirties tais laikais, kai jis toli gražu nebuvo toks pažangus, kaip šiandien. Ir nors šiuolaikinis gydymas žymiai patobulėjęs, todėl visada užtikrinamos beskausmės ir didelio diskomforto nesukeliančios procedūros, ne visiems pavyksta nuslopinti giliai į atmintį įsirėžusius nemalonius prisiminimus. Tokiu atveju šiuolaikinė odontologija siūlo sprendimą – chirurginį dantų gydymą su sedacija. Plačiau apie šį metodą ir jo privalumus pasakoja Šilutės odontologijos implantologijos klinikos („ŠOIK“) gydytojai – burnos chirurgas Marijus Strazdas ir anesteziologas-reanimatologas Mindaugas Benetis.

Pasak M. Benečio, sedacija – tai medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas, dėl kurio procedūros metu pacientas atsipalaiduoja, jaučiasi ramiai ir komfortiškai. Gydytojas pabrėžia, kad sedacijos metu pacientas nemiega – jis yra tiesiog maksimaliai atsipalaidavęs arba jo miegas toks, iš kurio lengvai pažadinama. Tačiau dėl sedacijos poveikio pacientas nebekreipia dėmesio į tai, kas vyksta aplinkui, nebejaučia baimės, o pačios procedūros beveik ar net visiškai neatsimena.

M. Strazdas įspėja, jog praradus dantis ir laiku jų neatkuriant, ilgainiui nesprendžiama problema tampa daug rimtesne, o gydymas – sudėtingesniu. Todėl sedacija gali tapti vienintele išeitimi iš užburto rato ne tik jaučiantiems nevaldomą baimę bei nerimą, bet ir itin jautriems, žemą skausmo slenkstį turintiems ar odontologinių procedūrų metu pykinimą patiriantiems pacientams.

„Ji gali pagelbėti ir tuomet, kai reikia atlikti ilgai trunkančias procedūras. Dauguma žmonių odontologo kėdėje gali ramiai išsėdėti ne ilgiau nei valandą, tuo tarpu, atliekant gydymą su sedacija, laikas pacientui visiškai neprailgsta – prarandama laiko nuovoka, todėl net 2–3 valandų procedūra atrodo lyg trunkanti vos keliolika minučių“, – sako burnos chirurgas.

Taikant sedaciją dažniausiai atliekamas visų protinių dantų šalinimas, kompleksinis viso žandikaulio dantų atkūrimas, sudėtingos kaulo rekonstrukcijos, ortodontinių implantų dėjimas vaikams, taip pat kitos chirurginės procedūros.

Marijus Strazdas pastebi, kad gydymą su sedacija gali pasiūlyti toli gražu ne visos odontologijos klinikos. Norėdama teikti šią paslaugą, gydymo įstaigą turi atitikti specialius reikalavimus, turėti reikiamą įrangą ir gydytoją anesteziologą-reanimatologą, kuris ne tik atlieka sedaciją, bet ir stebi pagrindines paciento gyvybines funkcijas, miego gylį, taip užtikrindamas jo saugumą visos procedūros metu.

Sumažina komplikacijų riziką ir užtikrina geresnį rezultatą

Gydymo su sedacija metu pacientas ne tik apsaugomas nuo blogų emocijų. Svarbu yra ir tai, jog sedacijos metu uždegimo prevencijai jam gali būti suleidžiami antibiotikai, prieš didelės apimties operaciją – tinimą mažinantys, kraujavimą stabdantys ar kiti vaistai, o procedūros pabaigoje – medikamentai, slopinantys nemalonius pooperacinio laikotarpio pojūčius.

„Tai, kad vaistus, kuriuos įprastai duodame pacientui tablečių pavidalu, gydytojas anesteziologas suleidžia į veną – labai didelis gydymo su sedacija privalumas. Įrodyta, jog visi į veną suleisti medikamentai veikia žymiai efektyviau negu peroraliniai, todėl net ir atliekant itin sudėtingas procedūras, maksimaliai sumažinama komplikacijų rizika ir užtikrinamas geresnis rezultatas“, – teigia patyręs burnos chirurgas.

Pasak Mindaugo Benečio, sedacijos metu organizmas atpalaiduojamas, nurimsta širdies darbas, sumažėja kraujo spaudimas, o visa tai taip pat turi teigiamą įtaką operacijos rezultatui. Tai itin svarbu pacientams, turintiems aukštą kraujospūdį ar sergantiems tam tikromis bendrinėmis ligomis, kai stresas gali išprovokuoti būklės pablogėjimą.

Marijaus Strazdo teigimu, chirurginis gydymas su sedacija ne tik leidžia pacientui išvengti neigiamų įspūdžių operacijos metu, bet ir užtikrina lengvesnį gijimą, o tai skatina žmones dažniau lankytis pas gydytojus odontologus ir pagerina jų dantų bei burnos ertmės būklę.

Sedacijos baimė kyla iš nežinojimo

Mindaugas Benetis sako, kad nepaisant akivaizdžių gydymo su sedacija privalumų, pacientai vis dar neretai baiminasi bet kokios „narkozės“ ir teiraujasi, ar sedacija saugesnė už bendrąją nejautrą. Gydytojas patvirtina, jog tikrai taip. Pasak jo, pacientai, kuriems atliekama bendra anestezija, yra be sąmonės, jiems reikalingas anesteziologų komandos stebėjimas ir kvėpavimo palaikymas. Tuo tarpu taikant intraveninę sedaciją, medikamentai leidžiami į veną, o pacientas kvėpuoja savarankiškai. Šiuolaikiniai anestetikai yra saugūs, jų veikimo trukmę ir narkozės gylį galima kontroliuoti, sukeliant tik negilų, paviršutinį miegą, tačiau užtikrinant komforto zoną.

Specialisto teigimu, po sedacijos pacientai lengvai atsibunda. Įprastai jau procedūros pabaigoje jie būna pilnai atsigavę ir su lydinčiuoju asmeniu iš karto gali vykti namo, kai tuo tarpu po pilnos narkozės atsigavimui prireikia žymiai daugiau laiko.

„Visus šiuos niuansus aptariame su pacientu prieš operaciją. Paaiškinus, kodėl siūloma atlikti gydymą su sedacija, papasakojus, kaip viskas vyksta ir pristačius tokio gydymo privalumus, daugeliu atveju pacientas nusiramina ir priima teigiamą sprendimą, nes jis geriausiai atitinka jo interesus, siekiant komfortiškos procedūros ir kokybiškiausio rezultato“, – sako gydytojas anesteziologas reanimatologas.

Vis dar abejojantiems gydymo su sedacija nauda Marijus Strazdas sako, jog svarstant šią galimybę, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog burnos chirurgija žmogui įprastai atliekama vos vieną ar kelis kartus gyvenime. Investavus į sedaciją, vienu metu galima atlikti daugiau procedūrų, todėl taupomas laikas, tausojama sveikata, užtikrinamas lengvesnis gijimas, ir vertinant galutinį rezultatą, neabejotinai laimima.

2023-04-10