Šviesa namuose: kaip išvengti depresijos dėl tamsos ir dėl išaugusių sąskaitų



Gerai mūsų savijautai labai svarbi dienos šviesa – kuo daugiau namuose natūralios šviesos, tuo energingesni jaučiamės. Šviesos trūkumas gali sukelti depresiją, sezoninius nuotaikos sutrikimus, nerimą, nusivylimą, kitų sveikatos problemų. Rudenį, o ypač žiemą dienos šviesa galėsime mėgautis vis trumpiau, ją teks pakeisti dirbtine. Tačiau pamačius sąskaitą už elektrą, gali nutikti taip, kad depresija užklups dėl joje pamatytų skaičių. Ką galime padaryti, kad nereikėtų sėdėti tamsoje, ir tuo pačiu, kad sąskaitos už elektrą nevestų prie bankroto?

Netinkamas apšvietimas namuose gali sukelti sveikatos problemų

Kai kalbame apie dienos šviesos poreikį, pirmiausia galvojame apie akis. Elementaru – tamsu, kažko neįžiūrime, kažko nematome, negalime skaityti ir užsiimti daugeliu kitų veiklų. Apšvietimas patalpoje turi būti toks, kad neribotų, neapsunkintų mums matyti, kad galėtume lengvai orientuotis ir laisvai judėti patalpose. Jei erdvė tamsi ar netinkamai apšviesta, ir sunku gerai matyti, tai turės įtakos mūsų veiklai (regos sistemai), taip pat mūsų sveikatai (cirkadiniam ritmui) bei asmeninei gerovei (suvokimo sistemai).

Dienos šviesa žmonėms iš tiesų daug svarbesnė ir gerokai viršija mūsų regėjimo poreikį. Kalbėdami apie sveikatą šiuo atveju turime omenyje svarbiausių organizmo sveikatos saugotojų – nervų sistemos ir endokrininės sistemos – funkcijas. Šiuos pagrindinius kūno valdymo centrus tiesiogiai stimuliuoja ir reguliuoja šviesa. Dienos šviesa reikšmingai veikia hormonų sintezę ir per ją – daugelį organizmo sistemų. Nepakankama dienos šviesa ir paros ritmo sutrikimas stabdo mūsų organizmo natūralų prisitaikymą ir gynybos gebėjimus, pavyzdžiui, mažina atsparumą stresui.

Yra netgi tyrimų, įrodančių, kad didesnis dienos šviesos lygis gali iki 21 proc. padėti sumažinti skausmą ir atsigauti po traumų. Į tai turėtų atsižvelgti daugelio namų savininkai, ir tai ypač aktualu senėjančiai visuomenei.

Šviesos trūkumas gali sukelti depresiją, sezoninius nuotaikos sutrikimus, nerimą, nusivylimą. Per pastarąjį dešimtmetį atlikti tyrimai parodė, kad šviesa taip pat turi tiesioginį antidepresinį poveikį, nes stimuliuoja nuotaiką reguliuojančius smegenų centrus. Rekomendacija ryte 30 minučių praleisti prie ryškios, viso spektro šviesos šaltinio yra gerai žinomas sezoninės depresijos gydymo būdas.

Artėja tamsusis metų laikas, tad vis daugiau valandų teks naudotis dirbtine šviesa. Tačiau elektros kainos kyla taip, kad pakankamai pasidžiaugus dirbtine šviesa, mėnesio pabaigoje depresija gali užklupti dėl sąskaitose pamatytų skaičių.

6 proc. lietuvių gyvena per tamsiuose namuose

„Dienos šviesa yra viena iš geriausių priemonių, padedanti pagerinti gyvenimo kokybę. Deja, VELUX „Sveikų namų barometro“ 2022 metų duomenimis, net 6 proc. lietuvių mano, kad jų namai per tamsūs, kad juose trūksta šviesos. O tai gali sukelti depresiją ir miego sutrikimus, turėti neigiamą poveikį sveikatai. Įvertinus, kaip pastaruoju laiku pakilo elektros energijos kainos, akivaizdu, kad turime pasirūpinti, jog į mūsų namus patektų kuo daugiau natūralios dienos šviesos“, – sako Dmitrijs Astašonoks, VELUX vadovas Baltijos šalyse.

Pasak pašnekovo, dabar būtų pats tinkamiausias metas atidžiai apsižvalgyti po savo namus ir pagalvoti, ką galima padaryti, kad juose būtų šviesiau gyventi.

„Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į langus, ne jie – pagrindinis natūralios dienos šaltinis. Ar langai maksimaliai praleidžia šviesą, kuri gali pro juos patekti“, – klausia pašnekovas, patardamas, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Paprasčiausias klausimas – ar langai tikrai švarūs? Gal užtektų juos išvalyti, ir daugiau saulės šviesos užlies namus. O gal jie paslėpti storomis, tamsiomis užuolaidomis ar žaliuzėmis? Jei nenorite jų atsisakyti, jei jaučiatės jaukiau, kai galite užtraukti užuolaidas, rinkitės kuo plonesnius, šviesesnius užuolaidų, žaliuzių ar roletų audinius.

Atkreipkite dėmesį ir į baldų išdėstymą patalpoje. Ar nėra taip, kad didelė sofa, knygų lentynos, spintelės rikiuojasi prie lango, ir trukdo dienos šviesai patekti į kambarį? Jei taip, geriau perstatykite šiuos baldus prie sienų, kad jie kuo mažiau užstotų pagrindinį šviesos šaltinį. Patraukite kiek atokiau nuo lango ir labai dideles, plačialapes gėles – taip, jos gal irgi nori mėgautis šviesa, bet gerokai užtamsina kambarį.

Daug šviesiau, erdviau atrodys kambarys, išdažytas šviesiomis, pastelinėmis spalvomis. Žinoma, nebūtina rinktis tik baltą spalvą, tiks ir kiti pasteliniai atspalviai. Visgi daugelis dizainerių patars lubas dažyti baltai, rinktis šviesesnius baldus, grindis. Jūsų namuose dabar daug tamsių spalvų ir jūs kol kas nenorite ar neturite galimybių keisti grindis ar pirkti naujų baldų? Tada patieskite ant grindų šviesių spalvų kilimus, padėkite ant tamsių sofų šviesių, ryškių spalvų pagalvėles ar užtiesalus. Šviesūs aksesuarai suteiks namams jaukumo, patalpa atrodys šviesesnė.

Geras sprendimas – pakabinti veidrodžius, kurie ne tik vizualiai praplečia erdvę, bet ir atspindi šviesą. Ypač tiktų juos pakabinti priešais langus, nes tai gerokai padidins šviesos kiekį, patenkantį į patalpą. Atspindintys paviršiai, pavyzdžiui, veidrodiniai kavos staliukai, metaliniai paviršiai taip pat padidina šviesos kiekį bet kurioje patalpoje.

Jo Didenybė Langas

„Jei dar tik ruošiatės statyti ar rekonstruoti namus, butą, gerai pagalvokite apie langus – jų dydį, išdėstymą. Net jei iš pagrindų tvarkote savo būstą, kartais galima padidinti langų plotą. Dar daugiau galimybių maksimaliai išnaudoti šį šviesos šaltinį, jei statote ar rekonstruojate namą“, – primena D. Astašonoks.

Statant ar rekonstruojant namus, būtina gerai įvertinti, kaip į patalpas pateks kuo daugiau dienos šviesos. Tad architektas turėtų įvertinti, į kurią pusę (šiaurę, pietus, vakarus ar rytus) bus nukreipti langai, koks būtų optimalus jų dydis ir pan. Taip pat derėtų nepamiršti, kad langai gali būti montuojami ne tik pastato fasade, bet ir stoge. Stogo langai yra labai efektyvi priemonė, padedanti patekti į patalpą kuo daugiau dienos šviesos. Yra paskaičiuota, kad pro juos patenka tris kartus daugiau dienos šviesos nei pro tokio paties dydžio fasado langus. Be to, juos galima įrengti ir gana mažose patalpose, jie taupo sienų plotą. Pavyzdžiui, mažoje virtuvėje liks daugiau vietos pakabinamoms spintelėms.

„Gerai apgalvoti ir sumontuoti langai leis maksimaliai išnaudoti dienos šviesą, o tai bus naudinga ir sveikatai, ir piniginei. Tokios investicijos netruks atsipirkti, ypač įvertinus pakilusias energijos kainas“, – įsitikinęs D. Astašonoks.

2022-10-07