Populiarėjančios tinklalaidės ir audioknygos: patarė, ko ir kaip klausytis



Kasdien vis labiau populiarėjanti alternatyva tradiciniam radijui – tinklalaidės – jau užkariavo ir kone visos Lietuvos širdis. Visgi jų ir audioknygų gausoje pasimesti labai lengva. Tam, kad laisvu laiku tobulėtumėte ar kaip tik – atsipalaiduotumėte, internetinio mados žurnalo „Abstract Stylist“ įkūrėja ir komunikacijos ekspertė Lina Survila bei psichologė Vitalija Navickė pasidalino patarimais, kokioms audioknygoms ir tinklalaidėms verta skirti savo brangaus laiko.

Išsiaiškinkite, kaip norite praleisti savo laisvalaikį

Tam, kad išsirinktumėte jums patinkančią tinklalaidę ar audioknygą, svarbu suprasti, kokios patirties ar rezultato tikitės. Vieniems tai gali būti smagus praleidimo būdas, priverčiantis nusijuokti, kitiems, intriguojančios kriminalinės istorijos, dėl kurių tenka laužyti galvą, bandant įminti mįslę, tretiems tinklalaidės ar audioknygos – saviugdai skirtas turinys. Rinkodaros specialistė L. Survila neslepia, kad pati įprastai klausosi turinio, padedančio jai tobulėti profesinėje srityje. Tam laiko randa net ir dienomis, kai tenka visur lėkti ir skubėti:

„Dažniausiai klausausi profesinės literatūros ir tinklalaidžių susijusiu su mano veikla. Kol kas mano mėgstamiausia tinklalaidė – „How I Built This“. Čia kalbinami žinomiausi pasaulio verslininkai, kurie dalinasi savo prekės ženklų kūrimo paslaptimis. Toks turinys padeda susipažinti su industrijos naujienomis, bei naujais veidais. Ir, nors neturiu konkretaus ritualo, vis bandau rasti tinkamą laiką netikėčiausiose situacijose klausytis mėgiamo turinio, pavyzdžiui, einant ar važiuojant. Labai pasiteisina ir kokybiškos ausinės, ypač „Samsung Galaxy Buds2“ triukšmo slopinimo funkcija, nes galiu mėgautis tinklalaide net pačiose triukšmingiausiose vietose “, – teigia L. Survila.

„Įdarbinkite“ savo smegenis

Tuo tarpu psichologė V. Navickė tikina, kad iki kol tinklalaidžių ar audioknygų klausymasis teikia malonumą, visai nėra svarbu, koks tai turinys. Visgi, jei laisvalaikį skiriate saviugdos turinio klausymuisi, tai ne tik padidina žinių bagažą, bet ir atneša fizinę naudą žmogaus organizmui. Anot psichologės, tinklalaidės ar audioknygos gali tapti savotišku „sporto klubu“ smegenims.

„Visų pirma, svarbiausia yra geras laiko praleidimas, nesistengiant per daug analizuoti bei vertinti, ar turinys kokybiškas ar ne, nes šiais laikais bandoma net ir hobius padaryti perdėm „teisingais“ bei naudingais, siekiama kad net ir laisvas laikas būtų išnaudojamas itin efektyviai, o tai kelia papildomą stresą. Tačiau, jeigu domėjimosi lauke atsiranda specialistų pateikiamos informacijos, pavyzdžiui, paremtos mokslu, tai nauda padidėja. Audioknygų bei tinklalaidžių klausymąsi dažnai galima priskirti mokymuisi, o naujų žinių įgavimas yra geriausias sporto klubas mūsų smegenims, nes leidžia joms ilgiau išlikti jaunoms, padeda sumažinti įvairių neurodegeneracinių ligų tikimybę, pasižymėti geresne sveikata. Audio formato dėka vystome geresnius kalbinius bei klausymo gebėjimus. Esame visi skirtingi ir kai kuriems žmonėms ženkliai geriau suvokiama bei įsimenama informacija, kuri yra išgirsta, todėl išaugo šių žmonių motyvacija mokytis bei klausytis audioknygas“, – tikina psichologė.

Išnaudokite tinklalaides emocinei sveikatai gerinti

Lyg to būtų maža, tinklalaidės, kuriose gausu profesionalių psichologinių patarimų, ugdo gebėjimą geriau pažinti save ir aplinkinius, nes priverčia analizuoti emocijas ir jų iššauktus veiksmus. Tai ypač paranku norint palaikyti šiltus santykius su artimaisiais ir draugais ar net kenčiant nuo tam tikrų psichologinių problemų.

„Jeigu klausomas turinys yra apie emocinę sveikatą, tai lemia dar ir geresnį savęs bei kitų pažinimą, supratimą, brandesnių savireguliacinių būdų naudojimą. Žmonės daugiau sužino apie jausmus, įvairius psichikos sutrikimus bei kaip su jais tvarkytis, o šios žinios mažina kraštutinių priemonių, kaip priklausomybės, griebimąsi“, – pasakoja V. Navickė.

O jei psichologinių tinklalaidžių ar audioknygų klausytis nenorite, bet koks kitas jus dominantis turinys vis tiek gali daryti daug teigiamos įtakos emocinei savijautai. Tai, anot psichologės, puiki priemonė stresui mažinti ir perdegimui išvengti.

„Apskritai žmogui veikti kažką, kas jam smagu ir smalsu yra svarbi jo bendros teigiamos savijautos dalis, nes suaugę dažnai paskęsta darbų bei reikalų liūne, o pailsėti, „pasikrauti“ pamiršta ir tuomet ilgainiui išgirstame tokias diagnozes, kaip lėtinis nuovargis, perdegimas, depresija, nerimo sutrikimai ir pan.“ – teigia psichologė.

Tinklalaidžių ir audio knygų rekomendacijos

Nusprendus, kokio žanro audioknygų ar tinklalaidžių norėsite klausytis, belieka viena – griebti savo ausines ir telefoną bei ieškoti tinkamiausio. Tam,kad paieškos neprailgtų, L. Survila ir V. Nacviskė pasidalino savo rekomendacijomis.

„Turinio klausausi per „Spotify“ mobiląją programėlę, kur galiu ir pati kurti savo tinklalaidę „Abstraktūs pokalbiai“. Čia randu visas mėgstamiausias savo tinklalaides apie didžiausius prekės ženklus bei jų lyderių mintis: jau minėtą „How I Built This“, „The Brave Marketer“, „web3 with a a16z crypto“ bei „The Business of Fashion podcast““, – tikina L. Survila.

O norintiems klausytis turinio lietuvių kalba, psichologė V. Navickė rekomenduoja tinklalaides „Ai, viskas gerai“, „Jau dabar“, „Dialogas“, „Žmogaus institutas“ bei „Čia ir dabar“. Iš audioknygų V. Navickė pataria nepraleisti A. Kurienės „Kaip užauginti žmogų. Mintys iš vaikų psichologo smėlio dėžės“, U. Leiminto „Esu tyloje. Meditacijos vadovas vaikams“ bei tokius kūrinius kaip H. Lerner‘io „Pykčio šokis. Kaip pakeisti santykius su artimiausiais žmonėmis“.

2023-01-30