Ortodontinio gydymo dilema: breketai ar kapos?
Tobula šypsena žmonėms dažnai asocijuojasi su gera sveikata. Ir tai tiesa – burnos sveikata vaidina svarbų vaidmenį jūsų bendrai gerovei. Netaisyklingas sąkandis ar netinkamai išsidėstę dantys gali sukelti dantų problemas, tokias kaip ėduonis, dantenų ligos ar skausmingas kramtymas. Tačiau ne visi gimsta su tiesiais dantimis. Jei turite blogą sąkandį arba didelius tarpus tarp dantų, siūlome pasikonsultuoti su gydytoju ortodontu. Plačiau apie tai sutiko papasakoti gydytojas ortodontas Jonas Sutkus, kuris apžvelgs galimas pirmojo apsilankymo priežastis, pristatys naujoves ir skirtingus dantų tiesinimo būdus.
Kada svarbu apsilankyti pas ortodontą?
„Idealiausiu atveju pas ortodontą vertėtų apsilankyti dar vaikystėje, kai išdygsta nuolatiniai dantys. Tuomet gydytojas apžiūri burnos ertmę, įvertina sąkandį ir dantų išsidėstymą, jeigu reikia, paskiria atitinkamą gydymą“, – pasakoja pašnekovas. – „Visgi, neretai pacientai pas ortodontą apsilanko gerokai vėliau – tada, kai dantys jau būna kreivi. Kreivi dantys vargina ne tik fiziškai, bet gali paveikti pasitikėjimą savimi bei savivertę. Tokius dantis sunkiau prižiūrėti, todėl kreivi dantys gali sukelti kitų ilgalaikių dantų ir dantenų problemų“.
Ortodontai taip pat padeda žmonėms, kurie nori atsikratyti tarpų tarp dantų. Kartais žmogaus dantys natūraliai susiformuoja su tarpais, o kartais pacientai tiesiog netenka vieno ar kelių dantų, kurių neprotezuoja. Tokiu atveju kiti dantys pradeda judėti iš vietos ir skatindami ėduonį ir kitus negalavimus.
Ortodontai taip pat padeda tvarkyti netaisyklingą sąkandį, kuris būdingas nemažai daliai suaugusiųjų. Netaisyklingas sąkandis gali lemti ne tik pernelyg didelę žandikaulio apkrovą, bet ir kaklo, nugaros ar galvos skausmus. Netaisyklingą sąkandį turintys žmonės taip pat gana dažnai skundžiasi netaisyklinga laikysena ir veido asimetrija, pasunkėjusiu kvėpavimu, nerišlia kalba, spartesniu dantų nusidėvėjimu ir dažnesniais apsilankymais odontologo kabinete.
Netaisyklingo sąkandžio gydymą visuomet rekomenduojama pradėti kiek įmanoma anksčiau. Pirmajai konsultacijai pas ortodontą patartina užsiregistruoti, kai vaikui išdygsta pirmieji nuolatiniai dantys. Visgi, klaidinga manyti, kad netaisyklingo sąkandžio korekcija gali būti atliekama tik vaikams – suaugusieji taip pat gali kreiptis ir dažnu atveju rezultatai pranoksta lūkesčius. Netaisyklingas sąkandis gali būti koreguojamas įvairiomis priemonėmis, todėl renkantis tinkamiausią visada naudinga įvertinti kiekvienos iš jų privalumus.
Breketai ar kapos?
Breketai
Dažniausias dantų tiesinimo būdas – breketai. Ši dantų tiesinimo priemonė laikoma viena efektyviausių, nes tiesinimas breketais gali būti pasirenkamas net labai sudėtingais atvejais, kai sąkandis negali būti koreguojamas plokštelėmis ar kapomis. Breketai gali būti skiriami vaikams ir suaugusiesiems, o gydymo trukmė įprastai siekia 1,5-2 metus. Šiais laikais breketų pasirinkimas gana platus, todėl pacientams gali būti sunku apsispręsti. Breketai skirstomi į metalinius ir keramikinius, kurie dar skirstomi į ligatūrinius ir beligatūrinius.
„Visiems gerai pažįstami metaliniai breketai pasižymi tvirtumu ir, lyginant su keramikiniais, mažesne kaina, tačiau turi vienintelį trūkumą – estetiką“, – mintimis dalinasi J. Sutkus. – „Todėl pacientai, norintys, kad breketai būtų kuo mažiau pastebimi, dažnai renkasi keramikinius, kurie savo savybėmis mažai nusileidžia metaliniams. Visgi, keramikiniai breketai trapesni, todėl dažnesni įskilimų atvejai, o jų kaina didesnė. Jau galima rinktis ir liežuvinius – pačius estetiškiausius breketus, kurie klijuojami iš liežuvinės dantų pusės. Tačiau jie tinka ne visais atvejais, nes gali dirginti liežuvio gleivinę ir kainuoja brangiau už kitų rūšių breketus“.
Nešiojant breketus dantų priežiūra turėtų būti dar kruopštesnė ir atidesnė. Nepamirškite rytais ir vakarais dantis valytis specialiais šepetėliais ir tarpdančių siūlu, po kiekvieno valgio burnos ertmę praskalaukite burnos skysčiu, venkite kieto ir lipnaus maisto, neatidėliokite reguliarių vizitų pas gydytoją, kurių metu keičiami ar aktyvuojami lankai (kitaip prailginsite gydymo trukmę), reguliariai lankykitės pas burnos higienistą.
Kapos
Pasak gydytojo ortodonto, sąkandžio koregavimąkapomis dažniausiai renkasi tie, kurie breketų nenori nešioti dėl estetinių priežasčių. Dantų tiesinimo kapos yra skaidrios, todėl mažiau pastebimos. Taip pat tiesinimo kapos sukelia mažiau nepatogumų – tempimo jausmas mažesnis nei nešiojant breketus.
Lyginant gydymo trukmę, kapas nešioti greičiausiai reikės trumpiau nei breketus. Priklausomai nuo situacijos ir parinktos gydymo metodikos, dantų tiesinimo trukmė gali kisti, tačiau vidutinė ortodontinio gydymo trukmė nešiojant breketus – 1,5-2 metai, o tiesinant kapomis – nuo 9 iki 15 mėnesių. Tačiau gydymas dėvint kapas, lygiai taip pat kaip ir nešiojant breketus, labai priklauso ir nuo paciento bendradarbiavimo gydymo metu. Kuo atsakingesnis paciento požiūris, tuo norimas rezultatas pasiekiamas greičiau.
Kapos, kitaip nei breketai, ne taip stipriai apsunkina valgymo procesą – nešiojant breketus reikia nuolat galvoti, ką valgai, nes maisto likučiai prie jų prilimpa, o kietas maistas gali pažeisti, bet nešiojant kapas šio nepatogumo išvengsite, nes valgant jas būtina išsiimti. Daugelis pacientų taip pat pripažįsta, kad dantų valymo procesas nešiojant kapas yra gerokai paprastesnis nei dėvint breketus.
Ortodonto teigimu, dantų tiesinimas kapomis atliekamas pagal naujausias technologijas, todėl galima lengviau prognozuoti gydymo rezultatus. Kapos gaminamos kiekvienam pacientui atskirai, o specialios programos dėka galima matyti, kaip kiekviena kapa keis dantų padėtį ir kokio rezultato gali tikėtis pacientas. Visgi yra ortodontinių anomalijų, kurios lengviau koreguojamos breketų sistemos pagalba nei kapomis.
Jeigu nesate patenkinti savo dantimis ir svarstote apie dantų tiesinimą, laukiame jūsų Clinic | DPC klinikose, kuriose įdiegta moderniausia technika ir dirba savo srities profesionalai, atsižvelgiantys į paciento poreikius ir situaciją. Kiekvienas atvejis individualus, todėl mūsų ortodontai parinks būtent jums tinkamiausią ir priimtiniausią dantų tiesinimo būdą.
Kreivi dantys – itin aktuali problema. Remiantis statistikos duomenimis, bent nedidelį dantų pozicijų lanke neatitikimą, susigrūdimą ar netaisyklingą sąkandį turi net apie 90 proc. žmonių! Dar neseniai vienintelis šių problemų sprendimo būdas buvo daug nepatogumų sukeliantys metaliniai breketai. Tačiau tobulėjant medicinos technologijoms atrastas inovatyvus dantų tiesinimo metodas, kurį pasitelkus kreivų dantų ir netaisyklingo sąkandžio sukeliamas problemas galima išspręsti ne tik greičiau, bet ir nepatiriant jokio diskomforto. Apie jį pasakoja klinikos „Albodent“ gydytoja odontologė Vaiva Kščenavičiūtė.
Dantų tiesinimas svarbus ne tik dailiai šypsenai, bet ir gerai burnos sveikatai
Pasak gydytojos, tiesūs dantys ir taisyklingas sąkandis svarbūs ne tik dėl estetinio vaizdo. Tik turėdami tiesius dantis galime užtikrinti tinkamą burnos higieną, sumažinti dantenų, apydančio ligų riziką ir išsaugoti gerą dantų bei burnos ertmės sveikatą. Esant kreiviems dantims ir netaisyklingam sąkandžiui dėl kai kuriems dantims tenkančio didesnio kramtymo krūvio jie greičiau dėvisi, gali nuskilti ar lūžti, o atlikti kokybišką dantų implantavimą ir protezavimą gali būti sunku. Kreivų dantų ir sąkandžio problemos gali lemti ir sunkumus valgant, kalbant, taip pat smilkininio apatinio žandikaulio sąnario, kaklo, sprando, galvos skausmus. Dėl netenkinančios estetinės išvaizdos blogėja ir emocinė savijauta.
Kokias problemas padeda išspręsti dantų tiesinimo kapos
Dantų tiesinimo kapos naudojamos siekiant efektyviai išspręsti įvairias dantų ir žandikaulių problemas: koreguoti netaisyklingas dantų pozicijas, susigrūdimą, atsikišimą, pasisukimą, per didelį ar per mažą žandikaulį, netaisyklingą sąkandį, tarpus tarp dantų. Šis dantų tiesinimo metodas tinka tiek prireikus minimalių korekcijų, tiek itin sudėtingais kreivų dantų ir netaisyklingo sąkandžio atvejais. Sudėtingais atvejais ortodontas parenka ir gydymui reikalingas papildomas priemones, tokias kaip elastikai, breketų segmentas, mini implantai ir pan. Kartais, esant tam tikroms dantų ir žandikaulių problemoms, gali prireikti ortognatinio (ortodontinio bei chirurginio) gydymo.
Dantų tiesinimas kapomis gali būti taikomas suaugusiesiems ir vaikams, kuriems yra išdygę visi nuolatiniai dantys. „Tačiau svarbu žinoti, kad prieš pradedant gydymą kapomis būtina gydytojo konsultacija ir kruopštus paciento ištyrimas. Įvertinamus paciento dantų būklę, duomenis perduodami ortodontui, kuris nusprendžia, ar šis dantų tiesinimo būdas pacientui yra tinkamas. Jeigu ne, gydytojas ortodontas pacientui pasiūlo alternatyvius gydymo būdus“, – pabrėžia V. Kščenavičiūtė.
Dantų tiesinimo kapomis pranašumai
Gydytojos odontologės teigimu, dantų tiesinimas kapomis – inovatyvesnis gydymas nei kiti iki šiol naudoti metodai. Dantų tiesinimo kapos – tai išimamas, beveik nepastebimas ortodontinis aparatas, tikslingai stumiantis dantis į iš anksto suplanuotą padėtį. Būsimą rezultatą pacientas gali pamatyti dar prieš pradedant gydymą ortodonto paruoštame gydymo plane. Nors užsibrėžtas tikslas pasiekiamas tiek tiesinant dantis kapomis, tiek breketais, gydymas kapomis vyksta tikslingiau – judinant tik tuos dantis, kuriuos reikia, todėl jis įprastai užtrunka trumpiau.
Be to, su tiesinimo kapomis rezultato siekti kur kas maloniau. Kapos pagamintos iš minkštos ir lanksčios medžiagos, todėl jas patogu dėvėti, jos sukelia mažiau diskomforto. Kapos yra skaidrios, todėl aplinkiniams beveik nepastebimos. Lyginant su kitais ortodontiniais aparatais, tai ne tik patogesnis, bet ir mažiau skausmingas gydymo būdas, tinkantis net itin žemą skausmo slenkstį turintiems žmonėms. Valgant ir valantis dantis kapas galima išsiimti, todėl nereikia keisti mitybos ir burnos priežiūros įpročių. Gydymo kapomis metu prireikia ir gerokai mažiau apsilankymų pas gydytoją – kontroliniai vizitai skiriami kas 3–4 mėnesius, tuo tarpu dantis tiesinant breketais pas specialistą reikia atvykti kas 4–6 savaites.
Paciento motyvacija ir bendradarbiavimas būtini sklandžiam gydymui
Vaiva Kščenavičiūtė atkreipia dėmesį, kad tiesinant dantis kapomis labai svarbi ir paties paciento motyvacija, kantrybė bei kruopštumas. Kad gydymas vyktų sklandžiai bei efektyviai ir per numatytą laiką būtų pasiektas norimas rezultatas, pacientas turi įdėti pastangų – nešioti kapas ne mažiau nei 22 valandas per parą, laikytis gydytojo ortodonto pateiktų rekomendacijų. Labai svarbi ir kruopšti kasdienė dantų bei kapų priežiūra, reguliarūs vizitai pas burnos higienistą.
Gydymo dantų tiesinimo kapomis trukmė priklauso nuo pradinės dantų ir žandikaulių padėties ir užsibrėžto gydymo tikslo. Vidutiniškai gydymas dantų tiesinimo kapomis trunka 1–2 metus, tačiau lengviems atvejams gali pakakti ir 3 mėnesių, o itin sudėtingiems gali prireikti 3–4 metų.
Gydytojos teigimu, esant geram paciento bendradarbiavimui, gydymas įprastai užtrunka trumpiau.
Kaip vyksta gydymas kapomis
Dantų tiesinimas kapomis prasideda nuo ortodontinio ištyrimo: žandikauliai skenuojami 3D skeneriu, daromos protokolinės fotografijos, rentgeno tyrimai. Tuomet gydytojas ortodontas įvertina dantų bei sąkandžio būklę ir nusprendžia, ar jie gali būti koreguojami šiuo metodu. Patvirtinus, kad šis būdas tinkamas, bendradarbiaujant su gydytoju ortodontu kiekvienu atveju parengiamas individualus gydymo planas-vizualizacija, kuris pateikiamas pacientui. Jame aiškiai matoma, kaip planuojama judinti dantis, koreguoti sąkandį ir kokio rezultato galima tikėtis. Su pacientu taip pat aptariama gydymo trukmė. Svarbu paminėti, kad dantų tiesinimas kapomis gali būti atliekamas tik prižiūrint gydytojui ortodontui.
Kiekvienam pacientui skirti dantų tiesinimo kapų rinkiniai yra unikalūs. Individualios, prie dantų idealiai priglundančios kapos gaminamos pagal paciento tyrimų duomenis. Kartu su pirmuoju kapų rinkiniu pacientui pateikiamos detalios naudojimo instrukcijos. Kapos turi būti dėvimos nuolat, išskyrus dantų valymo ir valgymo laiką. Kad dantys nuolatos judėtų norima kryptimi, kapas maždaug kas 2 savaites reikia keisti naujomis. Pradedant gydymą pacientui gali būti uždedamos efektyvesniam gydymui reikalingos priemonės (sagutės, kabliukai, mikroimplantai, elastinės gumelės).
Dantų tiesinimo kapomis metu kartą per kelis mėnesius reikia apsilankyti kontroliniams vizitams, kurių metų surenkami duomenys perduodami gydymą prižiūrinčiam gydytojui ortodontui, kad būtų galima įsitikinti, jog gydymas vyksta tiksliai taip, kaip suplanuota, o prireikus būtų galima atlikti tam tikras gydymo plano korekcijas. Pabaigus gydymą, ištiesinti dantys taisyklingoje padėtyje užfiksuojami individualiai pagamintomis retencinėmis kapomis, padedančiomis užtikrinti, kad dantys negrįš į pradinę poziciją. Šiame etape taip pat svarbi paciento atsakomybė, nes dantų padėties ir sąkandžio korekcijos rezultato išsaugojimas priklauso nuo retencinių kapų dėvėjimo.
Po dantų tiesinimo kapomis pacientai gali džiaugtis taisyklingu sąkandžiu, į tvarkingus lankus sustatytais dantimis ir žymiai dailesne šypsena.
„Jeigu dėl breketų keliamų nepatogumų vis atidėliojote ortodontinį gydymą, dabar galite rinktis inovatyvų dantų tiesinimą kapomis. Pasitelkus novatorišką metodą, dantys tiesinami ne tik beveik nepastebimai, bet ir patiriant daug mažiau skausmo, diskomforto ir komplikacijų po ortodontinio gydymo, lyginant su breketų sistemomis. Pasirinkę dantų tiesinimą kapomis, net nepajusite, kaip vėl galėsite nevaržomai šypsotis ir labiau pasitikėti savimi“, – baigdama pokalbį tikina gydytoja odontologė Vaiva Kščenavičiūtė.
Paskelbta - 2022-10-25. Atnaujinta - 2023-04-27