Onkologai sėkmingai išoperavo ponaginę melanomą


Dvidešimt dviejų metų Nora buvo įpratusi profilaktiškai tikrintis keletą padidėjusių, nerimą kėlusių apgamų. Nors apgamai nebuvo supiktybėję, vilnietei nerimą kelti pradėjo įtartinas, nežinia iš kur atsiradęs brūkšnys ant nykščio nago. Galiausiai moteriai buvo nustatyta ponaginė melanoma. Laimė, liga diagnozuota laiku ir p. Norai pakako operacijos. Gydytojai sako, kad pacientės budrumas ir kreipimąsis į medikus ligą leido diagnozuoti anksti.

Sunerimti privertė keistas brūkšnys ant nago

Jauna moteris pripažįsta iš pradžių bandžiusi nekreipti dėmesio į ant kairiojo nykščio nago atsiradusį brūkšnį. Tačiau žvilgsnis vis tiek krypdavo į pasikeitusį nago vaizdą ir p. Nora ėmė ieškoti priežasties, kodėl taip nutiko.

„Buvo 2020 m. pradžia. Ant kairės rankos nykščio nago vidurio pastebėjau brūkšnelį. Jis buvo per visą nago ilgį. Iš pradžių nelabai kreipiau dėmesio, bet laikydama telefoną, fotografuodama, nori nenori, vis tiek tą brūkšnį ant nago pastebėdavau. Pradėjau ieškoti informacijos internete, kas tai galėtų būti. Visur buvo rašoma tas pats: nagams gali trūkti tam tikrų medžiagų, tai gali būti grybelis, kraštutiniu atveju – melanoma. Kadangi jau iš anksčiau lankydavausi Nacionaliniame vėžio institute pasitikrinti apgamų, sunerimau. Mano šeimoje melanomos atvejų nebuvo, tačiau turiu porą padidėjusių apgamų, kuriuos reguliariai tikrinuosi. Todėl pradėjau galvoti, kad gal melanoma išsivystė ant nago? “ – nerimo pradžią pamena p. Nora.

Vilnietė pasakoja ne kartą apsilankiusi pas gydytojus, tačiau niekas onkologinės ligos neįtarė. Pakitęs nago vaizdas buvo aiškinamas trūkusia kraujagysle. Tačiau nago išvaizda keitėsi, ir ne į gerąją pusę – atsirado taškelių, nagas įskilo per vidurį ir neataugdavo sveikas.

„2022 m. vasarą man operavo lėtinį tonzilitą. Tuomet pamaniau: na, viskas, gyvenimas nuo šiol bus gražus. Jau ruošiausi grįžti į darbą, bet ir vėl atkreipiau dėmesį į nagą. Ir pamaniau, kad pas gydytoją apsilankysiu paskutinį kartą. Ant nago jau buvo atsiradę iki šiol nebuvusių taškelių, nagas viršuje vis skildavo per pusę, neataugdavo sveikas jį nukirpus. Kreipiausi į privačią kliniką. Gydytojai atkreipė dėmesį, kad palyginus prieš porą metų mano darytas nago nuotraukas, buvo matyti nerimą keliančių pokyčių. Man buvo atlikta biopsija. Kai sulaukiau atsakymo, sužinojau, kad yra struktūrinių pakitimų. Todėl privati klinika nurodė kreiptis į Nacionalinį vėžio institutą. Čia man buvo pašalintas nagas. Vėliau gydytojas pranešė, kad man bus atliekama kompiuterinė tomografija. Iškart supratau, kad kažkas negerai. Gydytojas patvirtino, kad sergu melanoma,“ – pasakoja jauna moteris. Noros atvejis buvo aptartas NVI multidisciplininėje komisijoje. Buvo nuspręsta pašalinti dalį nykščio. Liga buvo neišplitusi, todėl medikamentinio gydymo neprireikė. Dabar p. Nora pas gydytojus lankosi dėl stebėsenos. Moteris jaučiasi dėkinga NVI kolektyvui už profesionalumą ir padrąsinimą.

„NVI manimi rūpinosi labai geri žmonės, jie matė, kad bijau, bet kiekvienas dėjo pastangas, kad viskas vyktų kaip įmanoma sklandžiau. Mane operavo gydytojas Ignas Karnas. Esu labai dėkinga medikams,“ – sako p. Nora.

Vilnietė žmones ragina būti atidžiais savo sveikatai ir saugoti save. „Jeigu jums vis tiek neramu, siūlyčiau nepasitikėti vieno gydytojo nuomone ir ieškoti daugiau vertinimų. Ir būtinai tirtis iki galo. Taip pat manau, kad profilaktiškai reikėtų pasitikrinti ir apgamus. Daug galvojau, kodėl onkologija apsilankė mano gyvenime. Gal tai ir nesusiję, bet iki ligos ne vienerius metus patyriau labai didelį stresą, „perdegimą“, kurio visiškai nemokėjau suvaldyti. Todėl pirmiausia, norėčiau palinkėti rūpintis ir savo vidine būsena,“ – linki p. Nora.

Reta liga, kurią galima supainioti su nago trauma

„Gerai, kad p. Nora į Nacionalinį vėžio institutą kreipėsi anksti: čia atlikta biopsija, patvirtinta melanoma ir ilgai neatidėliojant buvo galima pradėti gydymą. Atvejai, kai jaunam pacientui yra diagnozuojama pavojinga onkologinė liga, yra sunkūs. Chirurginis gydymas turi būti agresyvus, norint pilnai pašalinti melanomą, reikia atlikti dalinę piršto amputaciją. Pacientei suteikėme visą informaciją, kaip viskas vyks, kodėl reikia daryti taip, o ne kitaip. Operacija buvo sėkminga, radikaliai pašalintas navikas bei sarginis limfmazgis iš kirkšnies – jame metastazė nebuvo nustatyta. Ligos stadija buvo ankstyvoji, pakako chirurginio gydymo. Todėl prognozė šiuo metu yra nebloga,“ – pasakoja NVI gydytojas otorinolaringologas Ignas Karnas.

Anot mediko, ponaginė melanoma pavojinga tuo, kad gali būti nesunkiai supainiota su trauma. „Dauguma žmonių jau yra įpratę atkreipti dėmesį į savo apgamus - naujai atsirandančius, besikeičiančius ir dėl jų kreiptis pas specialistus. Ponaginės melanomos atveju yra sudėtingiau, žmonės negalvoja, jog nagų pokyčiai gali būti pavojingi, kad tai gali būti melanoma. Todėl uždelsia ir kreipiasi vėliau. Tokie atvejai yra sudėtingesni, nes nustatomi vėlesnėse stadijose, chirurginis gydymas turi būti agresyvesnis. Melanomos forma, kuri atsiranda ant delnų, padų ar po nagais yra vadinama akraline melanoma, tai yra reta melanomos forma, kuri skiriasi nuo kitų. Ponaginės melanomos atveju būdinga naujai atsiradusi tamsi juostelė ar linija po nagu. Kartais vaizdas panašiai atrodo ir esant tam tikrai nago traumai arba esant įgimtam ponaginiam apgamui, tačiau jei tai yra naujai atsiradęs pakitimas – reikėtų kreiptis į specialistą apžiūrai,“ – į ką būtina atkreipti dėmesį pasakoja I. Karnas.

„Melanoma yra priskiriama prie retų ligų grupės, o kalbant apie šio tipo melanomą – tai yra pati rečiausia melanomos lokalizacija – akralinė melanoma sudaro tik 2-3% visų atvejų. Nors tarp juodaodžių ir azijiečių tai yra pats dažniausias melanomos tipas – sudaro net 40-60% atvejų. Šios diagnozės rizika didėja su amžiumi, akralinė melanoma vidutiniškai nustatoma apie 60 gyvenimo metus,” – sako I. Karnas.

Kaip gydoma ponaginė melanoma?

Anot gydytojo otorinolaringologo, bendri šio tipo melanomos standartai yra panašūs į kitų lokalizacijų melanomą, tačiau akralinė melanoma dažniau yra blogesnės prognozės, nustatoma labiau pažengusios stadijos.

„Gydymo pradžia dažniausiai yra chirurginis gydymas – plati naviko ekscizija. Neužtenka pašalinti tik paties pakenkto ploto, reikia pašalinti ir 1-2 cm aplinkinių audinių. Jei melanoma yra ant nugaros ar ant pilvo – tai nesukelia didelių problemų, tačiau jei tai yra plaštaka ar pirštai – dažnai tenka atlikti amputaciją norint pasiekti šį 1-2cm atstumą. Jis reikalingas norint išvengti melanomos atsinaujinimo. Tolimesnis gydymas priklauso nuo ligos stadijos – jei reikia, papildomai skiriamas gydymas vaistais. Tikrintis pacientai turi ateiti reguliariai bent pirmus 5 metus. Pradžioje kas 3-4 mėnesius, o vėliau tarpai tarp patikrinimų retėja, tai kartais priklauso nuo individualaus paciento, ligos stadijos ir eigos,“ – sako I. Karnas.

Nors žinoma, kad odos melanomą gali sukelti nesaugus buvimas saulėje ir ultravioletiniai spinduliai, tikslios ponaginės melanomos atsiradimo priežastys iki galo nėra aiškios. „Šio tipo melanomos išsivystymui UV spinduliai, panašu, neturi didelio poveikio. Visiškai tiksli priežastis nėra aiški, tačiau yra randamos tam tikrų genų mutacijos, kurios greičiausiai atlieka svarbų vaidmenį šio tipo melanomos atsiradimui (KIT, BRAF bei kitų genų mutacijos gaminančiose ląstelėse epidermyje, melanocituose). Taip pat kaip viena iš galimų priežasčių yra įvardijama prieš tai buvusi tos vietos trauma. Rutiniškai šia melanomos forma sergančių pacientų artimieji nėra tikrinami, nes priežastis, panašu, dažniau yra atsitiktinė,“ – galimus ligos atsiradimo veiksnius vardija gydytojas.

2023-04-10