NT skelbimų portalų monopolį ardo nauji žaidėjai


Lietuvos nekilnojamo turto (NT) skelbimų rinkoje debiutuoja naujas portalas – „Realu.lt“. Tai pirmasis šalyje toks, kuriame lankytojai gali rasti viską apie NT vienoje vietoje ir tarsi su vedliu keliauti per visus etapus: nuo būsto suradimo ar brokerio išsirinkimo iki ekspertinių patarimų bei paslaugų. Naujojo portalo ambicijas rinkoje, kuri iki šiol buvo suspausta vieno dalyvio rankose, sukurti konkurencinę aplinką palaiko didžiausi NT rinkos dalyviai bei ekspertai. Vieni laukia konkurencingų paslaugų kainų, kiti įžvelgia laimėjimą abiem pusėms – tiek paslaugų ieškantiems žmonėms, tiek NT kompanijoms ir brokeriams.

Šiuo metu NT rinkoje stebimas pasikeitęs galios santykis tarp būsto pirkėjų ir pardavėjų. Pasak specialistų, pastaruosius keletą metų šioje rinkoje savo sąlygas diktavo pardavėjai, o dabar ji yra perėjusi į pirkėjų rankas. Būsto įsigyti ieškantys žmonės renkasi, derasi, nes jie turi laiko sprendimui priimti. Todėl, pasak „Realu.lt“ kūrėjų, naujo NT portalo startas tokiu metu – pats geriausias laikas. Pirkėjai turės daugiau galimybių ieškoti, svarstyti, lyginti ir rinktis. Ir tai daryti technologiškai tobulesniais bei patogesniais įrankiais, nei iki šiol buvo siūlomi NT skelbimų portaluose.

Portalas tobulinamas ir kuriami nauji funkcionalumai

Būsto paieškos, pirkimo, įsirengimo ir kiti susiję procesai neretai būna sudėtingi. Tuo tarpu daugybės metų patirtį NT srityje sukaupę „Realu.lt“ kūrėjai įsitikinę, kad būtent kokybiška informacija padeda išvengti dažnų klaidų ir geriau suprasti tuos procesus. Portale pateiktas turinys apima visus su NT susijusius etapus, tarp kurių: būsto nuoma, pasiruošimas įsigyti pirmą būstą, įsirengimas, remontas, būsto pardavimas, komercinių objektų sandoriai, investavimas.

Sprendžiant NT klausimus yra svarbus ir laikas – kiek jo prireikia vienam ar kitam sprendimui rasti. Todėl naujajame portale vienoje vietoje galima rasti viską, kam įprastai reikėtų skirti daug laiko ieškant po visą internetą: naujienas ir patarimus, NT skelbimus, susijusių paslaugų teikėjų katalogą, pagalbą išsirenkant brokerį, skaičiuokles, atmintines ir daugybę kitų dalykų. Portale „Realu.lt“, į kurį yra integruotas portalas „NTnaujienos.lt“, skaitytojų laukia virš 3000 straipsnių apie NT. Projekto vystymo planuose numatyta daug investuoti į turinį. Tad jau artimiausiu metu ketinama per dieną įkelti po 10 naujų straipsnių.

„Net jei nežinote, ko ieškote, viską rasite čia: nuo idėjos iki jos įgyvendinimo. Sukūrėme interaktyvią vietą, ieškantiems ne būsto skelbimo, o būsto. Daugelis funkcionalumų, užtikrinančių gerą vartotojo patirtį, jau veikia. Kiti – vystant portalą pasirodys netrukus. Pavyzdžiui, pasaulinė praktika rodo, kad žmonėms patogiau ieškoti skelbimų žemėlapyje, tad labai greitai jis bus integruotas ir mūsų portale“, – sako vienas iš specializuoto portalo „Realu.lt“ kūrėjų, Dmitrijus Semionovas, NT paslaugų bendrovės „Capital Realty“ direktorius ir bendraturtis.

Impulsas naujo portalo atsiradimui kilo iš brokerių, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTAA). Kadangi didžiausią NT brokerių tinklą vienija įmonė „Capital“, suformuluotą idėją paversti realybe padėjo D. Semionovas, subūręs rinkos profesionalus, kad tai nebūtų vienos įmonės interesas. „Realu.lt“ akcininkų sąrašas vis plečiasi, norą įsitraukti pareiškia vis daugiau NT vystytojų. Šiuo metu portalo akcininkų gretose – „Visibankai.lt“ bendrasavininkas Andrius Kazėnas, „Capital Group“ vadovas Sigitas Šmatavičius, NT agentūra „Centro Kubas“ ir B2B marketingo agentūra „We Are Marketing“, įsigiję po 10% akcijų.

Rinkoje susiformavęs monopolis nenaudingas nei vienai pusei

Naujo portalo idėjos realizavimą lėmė ne tik noras žmonėms pateikti technologiškai ištobulintą ir patogią vietą, kurioje jie rastų patikimą pagalbą, bet užmojis subalansuoti konkurenciją Lietuvos NT skelbimų rinkoje, kuri, pasak D. Semionovo, jau ilgą laiką yra suspausta vienose dominuojančio portalo „Aruodas.lt“ rankose. Tiesa, veikia dar keli smulkesni specializuoti portalai: „Domoplius.lt“, „Kampas.lt“, „NTportalas.lt“.

LNTAA prezidentas ir „Crew Estate“ vadovas Audrius Gudanavičius taip pat sako, kad šiandien NT skelbimų portalų rinkoje veikia vienas žaidėjas, valdantis tris skelbimų portalus ir turintis nekvestionuojamą monopolį. „Pagrindiniai šio portalo klientai yra NT agentūros ir brokeriai, valdantys turinį, tačiau turi mokėti milžiniškas sumas už jo eksponavimą ir negauna jokių papilomų paslaugų, kurios galėtų padėti jų veiklai, o naudą gautų ir klientai“, – tikina A. Gudanavičius.

Apie tai, kad šiuo metu NT skelbimų rinka yra suveržta, kalba ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas Mindaugas Statulevičius. „Mūsų mažoje rinkoje susiformavęs tam tikras monopolis nėra naudingas nė vienai pusei – nei skelbimus talpinantiems NT turto pardavėjams bei nuomotojams, nei pirkėjams. Galbūt pastariesiems tai mažiau matoma problema, bet iš mūsų narių, kurie talpina skelbimus, girdime, kad yra ribota tokių specializuotų portalų pasiūla. Kita vertus, pastaruoju metu reklamai stipriai išnaudojami socialiniai tinklai, prie to po truputį adaptuojasi ir NT rinka. Labai tikėtina, kad netolimoje ateityje tinkamo būsto ieškosime pasitelkę dar labiau pažengusias technologines ir virtualias platformas. Tačiau kol dar nepersikėlėme į tokią naują realybę, norisi daugiau konkurencijos tradicinėje NT skelbimų rinkoje“, – teigia M. Statulevičius.

Brokeriai skundžiasi neturintys galimybių klientui tinkamai pristatyti produktą

NT agentūros „Capital“ brokeris Mantas Mikočiūnas sako, kad dėl tokios situacijos rinkoje nukenčia ne tik brokeriai, bet ir būsto ieškantys žmonės. „Yra daugybė funkcijų, kurių dominuojantis portalas „Aruodas.lt“ nepalaiko, todėl brokeriai negali suteikti klientams tiek pridėtinės vertės, kiek galėtų, ir parodyti visko, ką turi. Todėl stipriai skriaudžiamas vartotojas, net nežinantis, kad galėtų gauti geresnį produktą“, – kalba M. Mikočiūnas, manantis, kad naujo portalo suteikiamos galimybės turinio kokybės atžvilgiu galėtų paskatinti pasitempti ir kitus rinkos dalyvius.

NT rinkos dalyviai laukia pokyčių ir tiki jų nauda

Pasak A.Gudanavičius, portalo „Realu.lt“ atsiradimas visų pirma suteikia progą Lietuvos NT skelbimų rinkai pasikeisti ir kad jis drąsiai pretenduoja tapti stipriu antru, o bėgant laikui, galbūt, ir pirmaujančiu tokio pobūdžio portalu mūsų šalyje. „Pagrindinis išskirtinumas yra toks, kad naują portalą sukūrė būtent patys turinio valdytojai ir šios šakos profesionalai, kurie, priešingai nei kiti portalai, aktyviai veikia rinkoje, pažįsta vartotoją, jo poreikius, žino naujausius pasaulinės praktikos pavyzdžius, dėl ko gali sukurti geresni produktą vartotojui ir daugiau efektyviau veikti ir aptarnauti klientus padėsiančių paslaugų NT kompanijoms bei brokeriams“, – sako A. Gudanavičius.

LNTPA prezidentas M. Statulevičius taip pat regi su naujo portalo atsiradimu susijusius naudingus pokyčius rinkoje. „Būtų sveika ir labai perspektyvu, jei jis užaugtų į tokį projektą, kuris suteiktų naudą ir vertę visiems rinkos dalyviams. Sauso turinio, nediegiamų atnaujinimų bei keliamų kainų daugiau nesinori. Šis portalas galėtų tapti alternatyva. Portalo vizija ambicinga – tai ne vien tik skelbimų, bet ir žinių bei analitikos įrankis. Kiek teko girdėti, NT rinkos dalyviai palaiko šio portalo idėją, tiesiog jai reikia laiko užaugti“, – apie portalo perspektyvas kalba M. Statulevičius.

2023-03-13