Lietuviai neatsilieka nuo Vakarų pasaulio – turtą draudžia ir milijoninėmis sumomisGrėsmių mūsų turtui apstu – stichiniai reiškiniai, pažeidimai eksploatacijos metu ar ilgapirščių apsilankymas. Neretai pastarieji taikosi į vertingiausią turtą. Tiesa, brangiam turtui grėsmę kelia ir stichijos ar nelaimingi atsitikimai. Sumos, kuriomis nuo apgadinimo ar sunaikinimo savo turtą draudžia pasaulio turtingieji, gali būti iš tiesų įspūdingos.

Didžiausia išmoka apdaužius automobilį

Svetainės „InsurTech“ duomenimis, viena didžiausių atgarsį sukėlusi už apgadintą automobilį išmokėta žalos kompensacija siekia kiek daugiau nei 1 mln. Eur. Tokia suma išmokėta garsiam aktoriui Rovanui Atkinsonui, kuris 2011 metais pateko į eismo įvykį, per kurį buvo apdaužytas jo „McLaren F1“ superautomobilis.

Praėjus maždaug penkeriems metams po avarijos aktorius pardavė legendinį britišką superautomobilį už maždaug 11 mln. eurų. Tikėtina, kad šios transporto priemonės pirkėjas mokėjo ne tik už patį automobilį, bet ir už jo išskirtinę istoriją, žinomą savininką.

Įspūdingomis sumomis apdraustų automobilių galima rasti ir čia, Lietuvoje. Didžiausia KASKO draudimo suma, kuria apdrausta transporto priemonė, visureigis „Toyota Land Cruiser“, siekia daugiau nei 590 tūkst. eurų.

„Civilinės atsakomybės draudimas transporto priemonėms Lietuvoje yra privalomas, tačiau naujus automobilius perkantys tautiečiai papildomai apdraudžia transporto priemones KASKO draudimu. Dažniausiai be KASKO draudimo nėra galimybės transporto priemonės įsigyti lizingu, tačiau net ir be lizingo įsigyjant transporto priemonę, klientams derėtų pagalvoti apie savo automobilio apsaugą ir įsigyti KASKO draudimą“, – sako BTA Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis.

Jis atkreipia dėmesį, kad visiško transporto priemonės sunaikinimo metu patirta žala būtų apskaičiuojama įvertinus tokios transporto priemonės vertę rinkoje. Šiemet draudimo bendrovės išmokėta didžiausia suma už transporto priemonei padarytą žalą siekia beveik 70 tūkst. eurų, kai Vokietijoje sudegė vilkikas. Didžiausia bendrovės išmokos suma lengvojo automobilio savininkui siekia beveik 53 tūkst. Eur. Žala patirta automobiliui atsitrenkus į medį. Tačiau verta pažymėti, jog metai dar nesibaigė, o ir ne visos draudimo bendrovės klientų patirtos žalos yra įvertintos ir suadministruotos.

Paveikslų vagystė įvertinta 30 mln. Eur

Pastaruoju metu pasaulyje daugėja meno dirbinių draudimo atvejų. Dažniausiai tokiu draudimu pasirūpina pačios galerijos ar muziejai, kuriuose eksponuojami meno kūriniai. Priežastis gana paprasta – būta atvejų, kai ilgapirščiai tiesiog išsinešdavo žinomų dailininkų paveikslus.

Viena didžiausių vagysčių dar 1994 metais įvyko Frankfurto meno galerijoje, iš kurios buvo pavogti trys paveikslai. Dviejų paveikslų autorius J.M.W. Turneris, o kito – Casparas Davidas Friedrichas. Šiuos paveikslus Frankfurto (Vokietija) meno galerijai paskolino Londono „Tate“ galerija.

Kadangi galerija buvo apdraudusi meno kūrinius, draudikai „Tate“ galerijai išmokėjo tuomet įspūdingą maždaug 30 mln. Eur sumą. Kaip rašo „The Guardian“, kiek vėliau galerija už maždaug 8 mln. Eur perpirko teises į paveikslus ir surengę specialiąją operaciją leidosi į pavogtų paveikslų paieškas. Praėjus beveik dešimtmečiui galerija už beveik 3,5 mln. Eur iš pagrobėjų susigrąžino du paveikslus. Dar po kelių metų už maždaug 300 tūkst. Eur pavyko atgauti ir C.D. Friedricho paveikslą.

Lietuvoje taipogi daugėja norinčiųjų apdrausti parodose esantį turtą, tačiau, kiekviena paroda yra unikali, o draudimo sąlygos vertinamos individualiai. Raginama ne tik pamąstyti apie papildomą apsaugos priemonę, bet ir pasikonsultuoti su draudimo bendrove.

Įmonės turtas apdraustas 1 mlrd. eurų

Tampa įprasta drausti ne tik automobilius ar gyvenamuosius pastatus, bet ir įmonės turtą. Įvertinus visą užgyvento turto vertę, Lietuvoje BTA brangiausiai apdrausto gyvenamojo namo suma siekia daugiau nei 12 mln. Eur, o brangiausiai apdrausto įmonės turto suma perkopia 650 mln. Eur.

„Drausdami nekilnojamąjį turtą mūsų klientai gali apdrausti ir pastato viduje esantį turtą. Todėl ne tik stichijos ar kitos netikėtos žalos atveju apsidraudusysis gali pretenduoti į išmoką, bet ir tada, kai ilgapirščiai iš pastato išneša buitinę techniką ar kitus vertingus daiktus“, – sako A. Žiukelis.

Specialistas pažymi, kad išmokos suma priklauso nuo pasirenkamo draudimo sąlygų ir sumos, kuria draudžiamas turtas. Visos galimos išmokos žalos atveju yra nurodytos draudimo sutartyje. Tačiau atkreipia dėmesį, kad gyventojai vis uoliau rūpinasi savo turtu ir vertina visas galimas rizikas.

2022-10-01