Kokį vėdinimo įrenginį rinktis, norint sukurti komfortišką patalpų mikroklimatą


Šildymas, vėdinimas, oro kondicionavimas (ŠVOK) lemia patalpų mikroklimatą, nuo kurio priklauso komfortas, darbingumas ir sveikata. Tai yra aksioma, dėl kurios niekas nesiginčija. Tačiau sprendinių, kaip sukurti komfortišką patalpų mikroklimatą, ieškoma nuolat.

„Komfortišką patalpų mikroklimatą lemia tokie veiksniai: oro temperatūra ir drėgmė, oro švara ir judėjimas bei triukšmas, – atskaitos taškus įvardina UAB KOMFOVENT techninis konsultantas Rimantas Kaulakys. – Vadinasi, ŠVOK sistemų gamintojų ir montuotojų užduotis yra parinkti pačius tinkamiausius sprendinius.“

Kas yra entalpinis rekuperatorius ir kokia jo paskirtis

Patalpas galima vėdinti ir paprastuoju būdu – pravėrus langą, tačiau taip prarandama daug brangiai kainuojančios energijos, iš lauko patenka triukšmas ir dulkės. Dar viena problema – dideli oro drėgmės svyravimai lauke.

„Verta prisiminti fizikos dėsnius. Visi girdėjome apie santykinę oro drėgmę, matuojamą procentais, bet dar yra absoliutinė drėgmė, matuojama gramais viename kilograme oro. Žiemą, lauke esant -20°C temperatūrai, 1 kg oro yra tik apie 0,6 g vandens garų, o komfortiškam ir sveikam mikroklimatui reikia bent 10 kartų daugiau. Taigi žiemą patalpose būna per sausa ir orą reikia drėkinti“, – aiškina KOMFOVENT specialistas, pridurdamas, kad išimtis yra ką tik pastatyti pastatai, kurių visos konstrukcijos pirmaisiais metais dar įsigėrusios vandens.

Todėl neatsitiktinai pastaruoju metu itin išpopuliarėjo vėdinimo įrenginiai su entalpiniais šilumogrąžiais (arba – entalpiniais rekuperatoriais). Viena iš entalpijos reikšmių yra drėgno oro energija, tad kuo oras drėgnesnis, tuo jame daugiau energijos. Entalpiniu vadinamas šilumogrąžis, kuriame vyksta ne tik šilumos, bet ir vandens garų (drėgmės) mainai, t. y. jis grąžina ir slaptąją energiją, kuri yra ore vandens garų pavidalu. Šio tipo šilumogrąžiai taupo šilumą bei vėsą ir kontroliuoja drėgmę patalpose: žiemą patalpas drėkina, o vasara neįleidžia perteklinės drėgmės iš lauko.

Entalpinių šilumogrąžių (rotacinių ir plokštelinių) veikimo principai – skiriasi

Entalpinių šilumogrąžių (rotacinių ir plokštelinių) veikimo principai – skiriasi. Pagal tai, kaip juose vyksta drėgmės mainai, jie vadinami entalpiniais-sorbciniais rotaciniais šilumogrąžiais ir entalpiniais-difuziniais plokšteliniais šilumogrąžiais.

Plokšteliniame entalpiniame-difuziniame šilumogrąžyje vandens garai perduodami per specialią membraną. Kad pačios smulkiausios ore esančios dulkelės neužkimštų membranos porų, minėtą šilumogrąžį reikia bent kartą per metus išplauti.

Rotacinis entalpinis-sorbcinis šilumogrąžis yra padengtas specialia selektyvine danga, kuri pritraukia vandens molekules iš drėgno oro ir perduoda jas sausam tiekiamam orui. Dulkės prie šio paviršiaus nelimpa, todėl jo plauti nereikia.

Kodėl verta rinktis rotacinius šilumogrąžius

Šiuo metu rinkoje dominuoja dviejų tipų šilumogrąžiai: rotaciniai ir plokšteliniai. Tiek vieni, tiek kiti dar skirstomi į kondensacinius ir entalpinius. Kondensaciniuose šilumogrąžiuose vyksta vandens garų kondensacija, o entalpiniuose vyksta šilumos ir drėgmės mainai.

„Plokšteliniuose šilumogrąžiuose šis procesas kelia problemų, nes, lauko oro temperatūrai nukritus žemiau -4°C, kondensatas kristalizuojasi – pavirsta į šerkšną ir užkemša šilumogrąžį. Kad to neatsitiktų, vėdinimo įrenginiuose naudojamas elektrinis pirminis oro šildytuvas, kuris automatiškai pradeda veikti, temperatūrai lauke nukritus žemiau -4° C, dėl to didėja vėdinimo sistemos sąnaudos, – sako R.Kaulakys. – Rotaciniuose šilumogrąžiuose tokių problemų nėra, nes šilumogrąžis žiemą sukasi pastoviai ir ant jo susikondensavusi drėgmė išgaruoja, sudrėkindama į patalpas tiekiamą šviežią lauko orą. Nereikia ir pirminio šildytuvo.“

Norint taupyti, bet turėti ir aukščiausią komfortą, svarbi automatika

„Apibendrinant galima teigti, kad Lietuvos klimato sąlygomis vėdinimo įrenginio su rotaciniu šilumogrąžiu eksploatacija bus pigesnė, o geriausią komfortą pasieksime naudodami rotacinį entalpinį-sorbcinį šilumogrąžį, – sako R.Kaulakys. – Tačiau reikia nepamiršti ir kitų svarbių vėdinimo įrenginio komponentų. Norint maksimaliai taupyti energiją, o tuo pačiu turėti ir aukščiausią komfortą, svarbi įrenginio automatika bei jos galimybės. Šiuolaikinė automatika turi būti ne tik išmani, bet ir draugiška vartotojui, t. y. jos valdymas turi būti paprastas ir patogus: vėdinimo įrenginys turi turėti galimybę jį valdyti ne tik pulteliu, bet ir per mobiliąją programėlę.“

Tokius įrenginius puikiai iliustruoja KOMFOVENT vėdinimo įrenginių serija DOMEKT.

Šios serijos įrenginiai yra efektyvūs, tyliai veikiantys, turi integruotą gamykloje suprogramuotą išmaniąją valdymo automatiką. Ji sukurta taip, kad galėtų savarankiškai palaikyti komfortišką patalpų mikroklimatą. DOMEKT įrenginiai suteikia ir daugiau galimybių, skirtingų pasirinkimų: juose yra daugiau nei 30 funkcijų, 8 veikimo režimai, pažangūs energijos taupymo režimai, realaus laiko energijos suvartojimo indikatoriai, automatinė oro kokybės kontrolė, išplėstinis savaitinis tvarkaraštis ir kt.

Patogi vartotojo sąsaja leidžia intuityviai valdyti vėdinimo įrenginį pulteliu, per mobiliąją programėlę arba interneto naršyklę.

Didžiausios vėdinimo įrenginių su rotaciniu entalpiniu-sorbciniu šilumogrąžiu naudos:
- veikia neužšaldami net iki -30°C;
- žiemą maksimaliai taupo šilumą ir vasarą – vėsą. Visiškai nereikalingas pirminis šildytuvas;
- kontroliuoja drėgmę patalpose. Pasiekiamas aukštas komforto lygis patalpose be papildomų oro drėkintuvų.

2023-04-10