Kas garantuoja vamzdynų sistemos patikimumą: posakis „senas – geras“ nebetinka



Bene daugiausia žalų būstuose draudikai priskaičiuoja dėl užlietų patalpų. Pastebima, kad tokios nelaimės nutinka ne tik trūkus seniems vandentiekio vamzdžiams sovietmečiu statytuose daugiabučiuose. Tokių atvejų būna ir pasirinkus mažiau kokybiškas vandentiekio sistemas arba montuotojams netinkamai atlikus savo darbą. Pasak ekspertų, inžinerinėms sistemoms, ypač tokioms, kurios montuojamos paslėptose konstrukcijose, reikia skirti ypatingą dėmesį, mat ne tik jų taisymas, bet ir užliejimo padariniai gali atsieiti labai brangiai.

Kriterijai, kurie padės priimti teisingą sprendimą

Sanitarinių sistemų gamintojo „Geberit“ atstovas Tadas Ivanauskas neabejoja, kad vandentiekio ar šildymo vamzdynų sistemų patikimumas turėtų būti svarbiausias pasirinkimo kriterijus.

„Visų pirma, reikia atkreipti dėmesį į vamzdžio kokybinius parametrus – sienelių padengimą, atsparumą korozijai ir t.t. Tiesa, patikimumą lemia ne tik pats vamzdis, bet visos sistemos dalys. Pavyzdžiui, presuojamosios jungtys ir tam tikros presavimo subtilybės užtikrina ilgesnį sistemos tarnavimo laiką, taip pat leidžia išvengti menkiausių netikėtumų montavimo metu“ – sakė T. Ivanauskas.

Paklaustas, kokiais dar kriterijais turėtų vadovautis naujakuriai arba montuotojai rinkdamiesi sistemas, T. Ivanauskas pirmiausia pataria atsižvelgti į gamintoją. „Svarbu įvertinti jo sukauptą patirtį, reputaciją sektoriuje, mat tai dažniausiai yra geriausias kokybės garantas.

Taip pat yra ir techninių subtilumų, kurie mažai pastebimi iš pirmo žvilgsnio, tačiau suteikia daug privalumų: mažesnė jungtis užima mažiau vietos, specialūs kamšteliai apsaugo jungtis nuo nešvarumų, paprastas detalės pažeidimo aptikimas, apsauga nuo pratekėjimo. Visa tai turi būti svarbu montuotojams, kurie stengiasi savo darbą atlikti nepriekaištingai. Žinoma, reikia įvertinti tai, kad garantija dėl kokybės bus tuomet, jei montuojant vamzdynus bus naudojamos to paties gamintojo jungtys, o darbai atliekami su tam skirtais specialiais įrankiais“, – patarė T. Ivanauskas.

Paprastesnis montavimas

Skirtingų gamintojų presuojamosios vamzdynų sistemos iš pažiūros gali būti panašios. Tačiau, pasak T. Ivanausko, tai nereiškia, jog visos jos yra vienodai patikimos arba taip pat lengvai montuojamos.

„Šiandien specialistams svarbu, kad darbą su pasirinkta sistema būtų galima atlikti greitai, nereikėtų ilgai svarstyti, kokias detales naudoti, o pati presavimo technologija turi užtikrinti jungties patikimumą, kad nebūtų nuotėkio, – teigė T. Ivanauskas. – Pavyzdžiui, „Geberit Mapress“ presuojamoji vamzdynų sistema yra labai universali. Ją galima pritaikyti įvairios paskirties objektuose – tiek naujos statybos, tiek renovuojamuose, galima derinti su kitomis sistemomis, pavyzdžiui, daugiasluoksnių vamzdžių“.

Minėtoje sistemoje naudojamos jungtys turi specialius kamštelius, kurie leidžia atpažinti, ar detalė nebuvo panaudota. Kamšteliai taip pat apsaugo jungtis nuo nešvarumų patekimo, o statybinėje aplinkoje tai – ypač aktualu. Be to, jungtys yra pažymėtos skirtingomis spalvomis, taip nurodant naudojimo paskirtį. Indikacinė spalva nurodo, kurios jungtys skirtos geriamojo vandens sistemoms, kurios – šildymo sistemoms ar dujų vamzdynams.

„Žiedinė tarpinė kartu su presavimo indikatoriumi leis montuotojams išvengti klaidų, nes iš karto matyti, ar jungtis pakankamai supresuota ir kurioje vietoje galimas pratekėjimas. Presuojant jungtis, indikatorius lengvai nukrenta, tad jeigu užmirštama kažkurią supresuoti, likęs indikatorius ant detalės savaime signalizuos apie tai“, – pasakojo ekspertas.

Patogumas dirbti – irgi vienas veiksnių, turintis įtakos galutiniam kokybiškam rezultatui. Sistemų montuotojams kartais tenka dirbti ankštoje aplinkoje ir vietos trūkumas lemia klaidas. Specialios geometrijos „Geberit Mapress“ jungtys suteikia galimybę patogiai sumontuoti sistemą, nes neužima daug vietos.

Klaidų galimybę eliminuos ir specialus presavimo replių griebtuvas. Ši detalė montuotojui leidžia presavimo reples uždėti tiksliai toje vietoje, kur reikia, įrankis negali nuslysti ar pasisukti netinkamu kampu. „Tokiu būdu darbą galima atlikti sparčiau, išvengiama jungčių sugadinimo, o svarbiausia – užtikrinamas sistemos patikimumas“, – kalbėjo „Geberit“ atstovas T. Ivanauskas, pridūręs, kad visos jungtys atlaiko didelį, iki 2,5 MPa (25 bar) slėgį.

Siūlo vertinti visumą

Vamzdynų presavimas ne tik nesudėtingas, bet ir dvigubai greitesnis procesas negu suvirinimas ar litavimas. Su tuo sutinka ir vamzdynų ekspertas Dainius Birgiolas. Anot santechniko, anksčiau dažniausiai naudotos srieginės sistemos vis mažiau pritaikomos, virinti metalo vamzdžių šiuolaikinėse katilinėse, kur atlikta apdaila, tikrai niekas nebenori.

„Lituojamosios plastiko vamzdžių sistemos populiarios buvo dėl mažos kainos. Tačiau jas montuoti gali tik labai patyrę specialistai, kuriems irgi pasitaiko klaidų. Jeigu lituokliais vamzdžiai pakaitinami ilgiau, gali būti perkaitinamos jungtys, dėl ko kenčia jų patikimumas. Patikrinti iš anksto ar nepadaryta klaidų, neįmanoma, tas paaiškėja tik eksploatacijos metu. Antra vertus, reikia paskaičiuoti laiką, kiek užtrunkama montuojant lituojamas ar sriegines sistemas. Įvertinus specialistų valandinį užmokestį, pigiau vargu ar gausis. Naudojant presuojamas sistemas viskas atliekama greitai ir paprastai“, – sakė specialistas.

D. Birgiolas pastebėjo, kad dirbti naudojant presuojamas sistemas ne tik patogiau ir greičiau, bet ir patikimiau. Pavyzdžiui, sujungiant sriegines sistemas sriegius reikia paruošti, apsukti pakulomis ir t.t. Reikia labai paskaičiuoti, kokį sluoksnį pakulų apvynioti. Tokiuose procesuose tikrai neišvengiama klaidų. O presuojamas sistemas sujungti gali ir mažiau patyrę specialistai, nes pastarosios pagamintos taip, kad eliminuojami mažiausi netikėtumai ir užtikrinamas didžiausias patikimumas.

Sistemos – įvairiems poreikiams

„Geberit“ siūlo vamzdynų sistemas geriamajam vandeniui, šildymo sistemoms ar dujotiekiams. Sistemos gali būti varinės, nerūdijančio plieno ar cinkuoto plieno. Pastarosios, anot T. Ivanausko, yra pačios populiariausios ir paklausiausios. Cinkuoto plieno vamzdynų tiekimą užtikrina „Geberit“ partneris įmonė „Dahlgera“.

„Geberit Mapress“ cinkuoto plieno vamzdžiai dažniausiai būna cinkuoti iš išorės. Tačiau specialiems naudojimo atvejamas vamzdžiai gali būti cinkuoti ir iš vidaus, ir iš išorės. Cinkuoto plieno sistemos naudojamos šildymui, priešgaisrinėse instaliacijose, pramonėje.

Bene plačiausias panaudojimas – nerūdijančiojo plieno sistemų. Didelis molibdeno kiekis vamzdžiuose užtikrina itin didelį jų atsparumą korozijai. Todėl nerūdijančiojo plieno vamzdžiai naudojami geriamojo vandens ir šildymo sistemose, dojotiekiams, priešgaisrinėms sistemoms bei pramonėje.

Populiarumo nepraranda ir vario vamzdynai, kurie yra patikimi ir ilgaamžiai, pritaikomi vandentiekiui ir šildymui, taip pat pramonėje.

2022-10-12