Kaip tinkamai apsaugoti savo keturkojus nuo erkių?


Atėjus pavasariui skubame mėgautis bundančia gamta. Deja, ilgėjant pasivaikščiojimams su augintiniais, ne vienam jo šeimininkui galvos skausmu tampa gamtoje tūnantys parazitai ir jų platinamos ligos. Erkės Lietuvoje kelia pavojų tiek gyvūnams, tiek žmonėms. Nors apsaugos priemonių nuo šių parazitų pasiūla gyvūnams tikrai didelė, veterinarijos gydytojai kiekvieną pavasarį skambina pavojaus varpais dėl išaugusio gyvūnų sergamumo babezioze – viena pagrindinių erkių platinimų ligų. „Kauno grūdų“ veterinarinės farmacijos atstovė, veterinarijos gydytoja Aušra Tasiukevičiūtė pasakoja, kad dažnai keturkojų šeimininkai pavėluoja laiku pasirūpinti antiparazitinėmis priemonėmis: „Nederėtų laukti įpusėjusio pavasario. Deja, erkės nubunda labai anksti, vos tik orai sušyla ir išlenda pavasario saulė.“

Ne visos priemonės suteikia vienodą apsaugą

Apsilankius veterinarijos vaistinėse, veterinarijos klinikose ar specializuotose gyvūnų prekių parduotuvėse galima rasti gausybę apsaugos priemonių nuo parazitų: antkaklių, pakabukų, karolių, lašų ir kitokių preparatų.

„Viena populiariausių ir perkamiausių priemonių keturkojų augintojų tarpe yra lašiukai. Remiantis atliktomis apklausomis, net 70 procentų augintinių savininkų renkasi būtent lašiukus. Per daugelį metų prekyboje, lašai yra tapę tradicine apsaugos priemone - ją šeimininkai renkasi dažniausiai. Neretai lašai pasirenkami jeigu augintinis turi virškinamojo trakto sutrikimų, yra senyvo amžiaus arba alergiškas tam tikroms kitų antiparazitinių priemonių veikliosioms medžiagoms. Be to, tai yra viena pigesnių priemonių, todėl neretai jos pasirinkimą sąlygoja ir šeimininkų finansinės galimybės“, – sako veterinarijos gydytoja A. Tasiukevičiūtė.

Kalbėdama apie šią priemonę, veterinarijos gydytoja rekomenduoja lašiukus naudoti pakaitomis su antiparazitinėmis tabletėmis. „Kartas nuo karto reiktų pakeisti priemones tam, kad neišsivystytų parazitų atsparumas preparatų veikliosioms medžiagoms. Taip pat nuo tų pačių preparatų būtina pailsinti ir augintinio organizmą. Todėl lašiukai puikiai tinka darant pertrauką nuo tablečių naudojimo“, – pažymi „Kauno grūdų“ atstovė ir priduria, kad užlašinus šios priemonės ant augintinio kailio, reiktų vengti artimo kontakto su augintiniu bent porą valandų. Renkantis šią antiparazitinę priemonę labai svarbu rinktis saugius ir veiksmingus lašiukus, nevertėtų rinkis pačių pigiausių lašiukų, būtina atkreipti dėmesį į gamintoją ir veiksmingumo laiką.

Erkės – ne vienintelis pavojaus augintinių sveikatai šaltinis

Dirofiliariozė tai liga, kuria gali užsikrėsti kai kurie plėšrūnai – šunys, katės, šeškai, vilkai, lapės ir kt. Dirofilaria kirmėlių vystymuisi reikalingi tarpinis ir galutinis šeimininkai. Šunys – būtent tie gyvūnai, kurių organizmuose parazitai užauga ir subręsta. Tarpiniais šeimininkas laikomi uodai, kurių organizmuose lervos vystosi. Todėl reikia nepamiršti efektyvių atbaidančių priemonių lašiukų arba purškalų , kurie atbaido uodus ir apsaugo augintinį nuo šios ligos.

„Jeigu renkatės antiparazitinį antkaklį, būtina nuolat jį tikrinti, kad jis būtų pakankamai arti odos, jo negalima nuimti visą veikimo laikotarpį. Jei antkaklis uždėtas neteisingai, arba dėl tankaus ir ilgo gyvūno kailio neturi glaudaus kontakto su oda, jo veiksmingumas mažėja, veikliosios medžiagos mažiau pasiskirto po visą odą“, – pasakojo A. Tasiukevičiūtė. Ji pastebi, kad ši priemonė nėra tinkama maudytis mėgstantiems šunims, nes antkaklio nuimti nerekomenduojama, o dažnai mirkstant vandenyje jis praranda veiksmingumą. Veterinarijos gydytoja atkreipia dėmesį ir į kitus šios priemonės minusus. „Dėl galimo poveikio žmonių sveikatai, negalima leisti gyvūnų, seginčių antkaklį, miegoti vienoje lovoje su šeimininkais, o ypač vaikais. Antkaklio veikliosios medžiagos gali paveikti žmonių sveikatą. Veterinarinis vaistas gali dirginti odą, akis ir kvėpavimo takus“, – pažymi veterinarijos gydytoja. Todėl, pasak jos, renkantis antiparazitines priemones, būtina pasitarti su veterinarijos gydytoju ir atsakingai pasidomėti teisingu šių priemonių naudojimu bei galimu šalutiniu poveikiu.

Pasak ekspertės, rinkoje jau yra ir vandeniui atsparus, natūralus ir 4 mėnesius veikiantis antiparazitinis antkaklis. Visgi, kaip pasakoja veterinarijos gydytoja, dėl paprasto ir patogaus naudojimo šiuo metu visame pasaulyje tarp veterinarijos gydytojų populiariausias yra receptinis antiparazitinis vaistas – tabletės.

„Galima rinktis mėnesį, ar ilgiau - tris mėnesius veikiančias tabletes. Tačiau tokiu atveju būtina atsižvelgti į per tą laikotarpį kintantį augintinio svorį. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į jaunus, dar augančius keturkojus, sparčiai augant gyvūnui, keičiasi jo svoris, o kadangi preparatuose naudojamos veikliosios medžiagos yra subalansuotos pagal augintinio svorį, jam pakitus, priemonė gali tapti nebeveiksminga“, – atkreipia dėmesį A. Tasiukevičiūtė.

Profilaktika ištisus metus

„Rūpintis gyvūnų prevencija nuo parazitų yra vienas svarbiausių uždavinių jų šeimininkams. Būtent profilaktika yra pats efektyviausias būdas apsaugoti augintinį nuo ligų“, – sako A. Tasiukevičiūtė ir priduria, kad tai daryti reikia ištisus metus. „Jau nuo vasario vidurio pastebime antiparazitinių priemonių pardavimų augimą. Ir iš tiesų, nereikia laukti, kol atšils orai. Vos tik kiek nutirpsta sniegas, alkanos erkės pabunda ir intensyviai ieško maitinimosi šaltinių. Jos niekur nedingsta ir žiemą, ypač, jei žiema nėra šalta. Tad ir šaltuoju metų laiku patariama prevenciškai naudoti antiparazitines priemones. Prevenciškai užlašinti lašiukų nuo erkių ir blusų ar sušerti vieną tabletę yra kur kas paprasčiau ir pigiau, nei po to kankinti gyvūną gydymu, vaistais, lašelinėmis“, – pažymi veterinarijos gydytoja.

2023-03-22