Išaugusios nekilnojamojo turto vertės panaudojimas dar kartą įkeičiant tą patį būstą papildomai paskolai
Jeigu turite prieš dešimtmetį ar dar seniau įsigyto nekilnojamojo turto, jo vertė per tą laiką greičiausiai gerokai išaugo. Ar tokį vertės augimą galima išnaudoti kitiems reikalams, pavyzdžiui, statyboms, vasarnamiui ar garažui įsigyti? „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė sako, jog tokių atvejų banko praktikoje tikrai pasitaiko, bet priimant sprendimus atsižvelgiama ne tik į išaugusią turto vertę.
Apie išaugusios turto vertės panaudojimą dar kartą įkeičiant tą patį būstą gali svarstyti tie paskolų turėtojai, kurių būsto vertė reikšmingai pakito, kurie turi pakankamas pajamas, leidžiančias sklandžiai mokėti didesnes paskolos įmokas bei kurie yra pasiryžę papildomai įkeisti būstą tam pačiam bankui, kuriame jis jau yra įkeistas.
„Svarbu nepamiršti, kad svarbiausias kriterijus visgi yra ne būsto vertės augimas, o skolininko pajamos. Taip pat norint pasiskolinti papildomai reikėtų žinoti, kad būstas gali būti -pakartotinai įkeičiamas tik tam pačiam bankui“, – sako „Luminor“ banko ekspertė Ž. Rakauskaitė.
Norintys pasiskolinti papildomai turėtų pasitikrinti savo pajamas banko būsto paskolos skaičiuoklėje. Tai padės įsivertinti, kokią sumą įmanoma pasiskolinti. Po to jau galima konsultuotis su banko specialistu.
Jei pajamos pakankamos, reikėtų preliminariai išsiaiškinti, kokia dabar yra turto vertė – to galima pasiteirauti nepriklausomų turto vertintojų arba pasitikrinti Registrų centre. Kitas žingsnis – turimo kredito ir užstato santykio išsiaiškinimas. Tam reikia turimos paskolos likutį padalinti iš dabartinės turto vertės ir gautą sumą padauginti iš 100. Pavyzdžiui, jei paskolos likutis – 80 tūkst., eurų, o dabartinė turto vertė – 100 tūkst., kredito ir užstato santykis – 80 proc. Nuo šio santykio priklauso, kokią sumą papildomai galėtų paskolinti bankas.
Po kiek metų jau gali būti palanku išnaudoti išaugusią turto vertę, priklauso nuo to, kokio dydžio paskola buvo paimta būstui įsigyti ir kiek paskolos likę neišmokėta. Taip pat reikia atsižvelgti į tai, kokios būklės būstas buvo įsigijimo metu ir kokios būklės yra dabar, nes tai gali nulemti būsto vertės pokytį. Pavyzdžiui, buvo atliktas kapitalinis būsto remontas, dėl to jo vertė išaugo, todėl praėjus vos keleriems metams jau bus galima skolintis papildomai.
„Tokių atvejų pas mus tikrai pasitaiko – dažniausiai klientai kreipiasi į banką, norėdami papildomai pasiskolinti būsto remontui, jo aplinkai sutvarkyti, įsigyti parkavimo vietą ar garažą“, – sako Ž. Rakauskaitė.
Tuo atveju, jeigu norima įsigyti kitą nekilnojamąjį turtą papildomai įkeičiant jau turimą būstą antrą kartą, pirkėjui reikia žinoti, jog bankas pageidaus, jog klientas turėtų pradinį įnašą naujam turtui įsigyti. Taip pat svarbu žinoti, kad dažniausiai perkant naują nekilnojamojo turto objektą bankas prašo naujai įsigyjamo turto įkeitimo. Kartais pakanka ir bankui jau įkeisto būsto papildomo įkeitimo – taip dažniausiai būna tuomet, kai paskolos reikia norint suremontuoti būstą.
Priimant sprendimą dėl paskolos bankas atsižvelgia į daugelį kriterijų, bet gera skolinimosi istorija ir bendradarbiavimas su banku gali padaryti nemažą įtaką.
„Suteikiant papildomą paskolą bankui svarbu įsitikinti, kad paskolos įmokos bus mokamos laiku, o išaugę įsipareigojimai pačiam klientui netaps finansine nšta. Jei klientai jau naudojasi banko paslaugomis ir turi jame finansinių įsipareigojimų, kuriuos laiku apmoka – tai laikoma privalumu, todėl sprendimas priimamas greičiau, o ir klientas gali tikėtis geresnių finansavimo sąlygų“, – sako Ž. Rakauskaitė.
2022-12-10