Interjero dizaineriu tapkite pats: patarimai, kaip įsirengti skoningą būstąInterjero dizaineriai bet kokios būklės būstą geba paversti skoningu ir jaukiu, tačiau ne visiems tokia paslauga yra įkandama. Architektė, interjero dizaino studijos „Lapukas ir pieštukas“ bendraįkūrėja Martyna Kazlauskienė pataria, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, norint namus įsirengti skoningai, tačiau neišleidžiant didelės sumos.

Neretai net ir skyrus didelį biudžetą namų įrengimui, žmonės susiduria su problema, jog įsigyti daiktai ar baldai tarpusavyje nedera ir nesukuria jaukios atmosferos. Dažna to priežastis – nėra iki galo išgryninta vizija, kaip turi atrodyti jūsų būstas.

Inspiracijos ieškokite programėlėse, žurnaluose ar socialiniuose tinkluose

Prieš pradedant įrengimo darbus svarbu turėti aiškią viziją, kokio stiliaus interjero norite. Paprasčiausias būdas, kur ieškoti įkvėpimo – žurnalai ir socialiniai tinklai. Tam pritaria ir M. Kazlauskienė, teigdama, kad internete idėjų, kaip įsirengti namus, tik daugėja.

„Puikus įkvėpimo šaltinis yra turbūt geriausiai visiems žinomas ir daugiausiai pavyzdžių skelbiantis interneto puslapis – „Pinterest“. Tačiau paskutiniu metu vis daugiau idėjų apie namų įrengimą, baldų atnaujinimą ar interjero dekoravimą galima pamatyti ir „TikTok“ arba „Instagram“ programėlėse įkeltuose trumpuose vaizdo filmukuose“, – pasakoja architektė.

Jei jau turite viziją ir idėją savo galvoje, ją perkelti į realybę galite ir pasitelkę programėles, kurios leidžia patiems virtualiai sudėlioti išsirinktus baldus ar buitinę techniką. Pavyzdžiui, „Samsung“ interneto svetainėje galima rasti „BESPOKE Design Studio“, kuri leis šios linijos buitinę techniką virtualiai „įmontuoti“ į skirtingus interjerus. Tokia vizualizacija padės įsivaizduoti, ar norimas produktas derės prie jūsų išsirinkto stiliaus.

Kambariui įrengti naudokite tris spalvas ar atspalvius

Išsirinkus tinkamą stilių svarbu nuspręsti, kokia spalvų schema vyraus kambaryje. Spalvų pasirinkimas yra labai asmeniškas ir neturi taisyklių, tačiau patariama palaikyti vos kelių spalvų ar atspalvių derinį.

„Kurdama interjero projektą dažniausiai naudoju 4–5 spalvas: dvi pagrindinės spalvos naudojamos kaip erdvės fonas (tai šviesūs, pasteliniai sienų ar lubų dažai, grindys), likusios dvi ar trys – naudojamos kaip papildančios, akcentinės spalvos. Pastarosios gali būti ryškesnės, stipresnės. Interjeras atrodo išbaigtas ir harmoningas, kai spalvos skirtingomis kombinacijomis atsikartoja visose buto ar namo erdvėse“, – tikina architektė.

Ekspertė taip pat pabrėžia, kad skirtingoje aplinkoje jūsų išsirinkta spalva irgi gali atrodyti skirtingai. Tad norint pasiekti geriausio rezultato rekomenduojama spalvų pavyzdžius prieš įsigyjant nusivežti į namus.

„Norint sukurti vientisą interjerą, prieš užsakant medžiagas būtina į objektą atsivežti kuo daugiau pavyzdžių ir pastebėti kaip skirtingos spalvos atrodo Jūsų namų erdvėje dienos metu, ar vizualinė dalis tenkina, ar pasirinktos spalvos dera tarpusavyje. Tai būtų grindų dangos, plytelės, baldinės plokštės, sienų spalvos bandiniai, metalinės detalės, audiniai minkštiesiems baldams, kilimams, užuolaidoms ir t.t.“ – tikina M. Kazlauskienė.

Rinkitės stilingą buitinę techniką

Įsirengiant namus svarbu didelį dėmesį skirti kokybiškai buitinei technikai, kuri tarnautų ne vienerius metus. Deja, dažnai ji būna grubaus dizaino ir apsunkiną vientisą namų interjerą. M. Kazlauskienė siūlo dėl to galvos pernelyg nesukti – jei spalvos dera, technikos neverta bandyti slėpti:

„Į interjero kūrimą reikia žiūrėti kūrybiškai, kaip į žaidimą. Tikrai nereikia verstis per galvą ir nebūtina slėpti buitinės technikos už baldinių durelių,. jeigu bendroje erdvėje buitinės technikos prietaisų spalvos dera su kitomis namų spalvomis“, – sako M. Kazlauskienė.

Specialistė priduria, kad esant galimybei, buitinę techniką kartais galima net išnaudoti kaip dekorą, jei ši dera prie bendros spalvų gamos ir aplinkoje vyraujančio stiliaus: „Visuomet palaikau drąsius klientų norus ir pati rekomenduoju nebijoti eksperimentuoti, priimti originalias idėjas. Pavyzdžiui, buitinę techniką išnaudoti kaip namų dekorą pasirinkus ryškias spalvas“, – teigia ji.

Vienas tokių buitinės technikos kaip dekoro pavyzdžių gali būti minėtosios BESPOKE linijos šaldytuvai. Renkantis tokį įrenginį galima susikurti šaldytuvą, kurio visuomet norėjote – pasirinkti iš plataus stilingų spalvų, pradedant klasikine metalo, baigiant levandų spalva, asortimento ir suderinti jį su savo virtuvės interjeru.

Atsižvelkite į dekoracijas

Paskutinis žingsnis įsirengiant namus – pasirinkti aksesuarus ir dekoracijas, kurios prisidėtų prie namų jaukumo. Kiekvienam žmogui šis etapas individualus, o aksesuarų pasirinkimas priklauso nuo namuose vyraujančio stiliaus, tačiau M. Kazlauskienė pataria nepamiršti, kad dekoracijos ne visuomet yra tik vazos ar statulėlės.

„Namų dekoravimas dažniausiai suprantamas kaip vazų, augalų, knygų, paveikslų ir smulkių skulptūrų dėliojimas. Tačiau pagrindiniu namų dekoru ir erdvės akcentu gali būti išskirtinės valgomojo kėdės ar ryškios spalvos šaldytuvas, įspūdingas šviestuvas ar margo rašto kilimas“, – tvirtina specialistė.

Pasak jos, svarbu namus dekoracijomis jaukinti palengva, organiškai, kad atsivežami daiktai pasakotų istoriją. Ekspertai ragina lankytis galerijos ar sendaikčių krautuvėse ir tik po truputį kaupti dekoracijas, nes iš tiesų ne jos puošia namus, o ten gyvenantys žmonės.

Interjero dizainerė atskleidė 5 klaidas, kurios „suvalgo“ visą erdvę

Laikai, kai virtuvė, svetainė ir darbo kambarys buvo atskirose erdvėse – jau praeitis. Šiandien, taupydami brangią kvadratūrą, bendrose erdvėse darome viską – priimame svečius, gaminame valgį, ilsimės ar dirbame. Tačiau planuojant tokius namus neretai susiduriama su iššūkiu – kaip tiek visko į vieną erdvę sutalpinti?

Salono „Gintaro baldai“ interjero dizainerė Jūratė Sventickienė pataria, kaip suplanuoti bei įrengti bendrą erdvę, kad skirtingi jos kampai neatrodytų iš „skirtingų operų“, ir kokių klaidų labiausiai vengti.

Klaida nr. 1 – netinkamas baldų parinkimas

Anot specialistės, neretai žmonės klaidingai mano, kad mažesnėse erdvėse reikia mažų baldų, o didesnėse – didelių. Tačiau, anot J. Sventickienės – tai mitas.

„Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti priešingai, tačiau mažoje erdvėje dažnu atveju daug geriau atrodys keli dideli, negu daug mažyčių akcentinių baldų. Esminė taisyklė – skirtingų dydžių, aukščių ir net formų baldai, kurie proporcingai ir harmoningai dera tarpusavyje. Tai subtiliau ir solidžiau užpildo interjerą, suteikia jam daugiau tūrio“, – sako J. Sventickienė.

Tačiau baldus vertėtų rinktis tokius, kurie galėtų išmaniai prisitaikyti prie jūsų erdvės poreikių ir maksimaliai ją užpildyti.

„Norint išnaudoti turimą erdvę, aš rekomenduoju rinktinis modulinius minkštus baldus. Pavyzdžiui, modulinės sofos suteikia galimybę keisti ir pritaikyti jų išdėstymą. Į didesnę erdvę galima komplektuoti kad ir penkiavietę sofą, kuri gali būti 5 metrų ilgio, o į mažiausią erdvę galima rinktis vos kelis segmentus. Be to, jūs galite reguliuoti ir pertvarkyti modulinius segmentus kaip pagalvėlės arba atlošai, kurie gali būti pritaikomi skirtingiems poreikiams“, – priduria specialistė.

Taip pat dizainerė pataria atsižvelgti į papildomą baldų funkcionalumą – štai moduliniai minkšti baldai, poreikiui esant, išsiskaido – todėl sulaukus svečių juos galima perskirstyti per visą kambarį, o sustūmus – sukurti ir miegamąją erdvę.

Klaida nr. 2 – erdvės nevientisumas

Dizainerė pastebi, kad mažose erdvėse reikėtų sumaniai rinktis spalvų ir tekstūrų gamą – ramaus, vienodo atspalvio korpusiniai baldai tarsi apgauna akį ir vizualiai suteikia erdvės pojūtį, o pernelyg ryškios ir dominuojančios akcentinės detalės –erdvę gali tik suspausti.

„Jeigu jus riboja kambario plotas, aš rekomenduoju atsižvelgti į bendrą spalvinę visumą, kad tiek virtuvės, tiek svetainės, tiek poilsio zonos ar valgomo baldai bent minimaliai derėtų tarpusavyje. Jeigu virtuvę projektuojate toje pačioje erdvėje, taip pat siūlyčiau vengti ryškių akcentų, neįprastų spalvinių gamų, intensyvių raštų rankenėlių. Verčiau šoniniai baldai tegu būna organiškai apjungti ir panašūs, o akcentais tegu tampa laisvai pastatomi baldai, pavyzdžiui, sofa ar kėdės prie valgomojo stalo“, – teigia dizainerė.

Dar viena klaida – noras stumdyti visus baldus prie sienų. Anot dizainerės, erdvę daug geriau užpildysime baldus išdėstę kambario viduryje. Pavyzdžiui, valgomojo ir poilsio zoną galima atskirti kambario centre pastačius sofą ir atsukus ją į svetainę. Valgomojo stalas su kėdėms taip pat gali atskirti erdvę ir jo visai nebūtina stumti prie pat sienos. „O jeigu galimybės dėstyti baldų kambario centre nėra, atitraukite baldus bent penkis-dešimt centimetrų nuo sienų, taip sukursite didesnio ir erdvesnio kambario įspūdį”, – sako J. Sventickienė.

Klaida nr. 3 – netinkamai sudėliojamas apšvietimas

Dažniausia klaida – vienas centrinis apšvietimo taškas, kuris naudojamas visam kambariui apšviesti. Toks neefektyvus apšvietimo įdarbinimas neišskirsto zonų ir erdvių.

„Kiekvienai funkcinei zonai galite pritaikyti skirtingą apšvietimo schemą. Intensyviausiai apšviestos turėtų būti valgomojo ir maisto gamybos zonos, taip pat darbo erdvė. O poilsio zonoje apšvietimas turėtų būti švelnesnis, minkštesnis. Svetainėje labiau tiks taškinė šviesa, kuri neerzina mūsų ir leidžia atsipalaiduoti bei pailsėti“, – teigia „Gintaro baldų“ ekspertė.

Klaida nr. 4 – neišnaudojama vertikali erdvė

Norint kuo sumaniau išnaudoti erdvę pravartu pasitelkti ne tik horizontalų grindų plotą, bet ir vertikalųjį – sienų – plotą, kuris labai dažnai yra pamirštamas.

„Galite naudoti aukštas spintas ar lentynas, kurios ne tik sukurs papildomos vietos daiktams, bet ir neapkraus grindų erdvės. Čia taip pat gali praversti korpusiniai moduliniai baldai, kurie susideda iš segmentų ir leidžia susikomplektuoti jūsų norimo aukščio bei pločio spintas ar lentynas. Tokiu būdu galima sumaniai išnaudoti mažiau naudojamas erdves, pavyzdžiui, virš durų“, – teigia ekspertė.

Tačiau svarbus ne tik baldų išdėstymas, bet ir jų proporcingumas. „Jeigu lubų aukščio kambaryje trūksta, aš rekomenduoju nesirinkti labai horizontalių korpusinių baldų, žemų komodų, kurios erdvę tarsi padalina pusiau. Verčiau rinktis vertikalius, į aukštį „kylančius“ baldus, kurie optiškai tarsi padidina kambarį. Galima pasinaudoti ir keliais triukais, pavyzdžiui, virš komodos veidrodį kabinti ne horizontaliai, o kabinti du veidrodžius vertikaliai, šalia vienas kito. Galima žaisti ir spalvomis – dabar vėl madingi tapetai, tad siūlyčiau pasvarstyti apie vertikalių raštų tapetų panaudojimą vienai akcentinei sienai“, – priduria ekspertė.

Klaida nr. 5 – nepasitelkiama interjero akcentų pagalba

Interjero dekoro elementai labai dažnai nuvertinami, tačiau be reikalo – jie gali puikiai suskirstyti erdvę. Vienas iš jų – kilimas.

„Įprastai bendrose erdvėse renkamės vienodą grindų dangą, todėl kilimai gali padėti tokią bendrą erdvę išzonuoti. Ir nereikėtų galvoti, kad kilimas turi būti tik prie sofos. Kilimų siūlyčiau nevengti – pavyzdžiui, vienas kilimas valgomojo zonoje, kitas – prie sofos, o trečias galbūt vaikų žaidimo zonoje ar po darbo stalu“, – teigia interjero dizainerė.

J. Sventickienė priduria, kad kiekviena erdvė – tiek valgomasis, tiek svetainės ar darbo zona – galėtų turėti savo esminį „traukos tašką“ – ryškiausią elementą, kuris padėtų nukreipti dėmesį ir atskiri erdves.

„Paprasti dekoro elementai, pavyzdžiui, akcentinis šviestuvas ar kavos staliukas, padės apibrėžti jūsų svetainės zoną, net jeigu ji yra per žingsnį nuo valgomojo stalo. Panašią funkciją gali atlikti meno kūriniai ar veidrodžiai – jie įrėmina darbo vietą, skaitymo kampelį ar valgymo zoną“, – priduria J. Sventickienė.

2022-11-26