Estetinio protezavimo naujovės: kas svarbu matuojantis šypseną?
Šiuolaikinės dantų restauracijos tarnauja daugybę metų ar net visą gyvenimą, tad natūralu, jog norime, kad jomis atkurti dantys maksimaliai atitiktų mūsų lūkesčius. Planuojant dantų atkūrimą ir kardinalius pokyčius, daugelį kankina dvejonės, nes nežinoma, kokio rezultato tikėtis ir abejojama, ar jis tikrai bus toks, apie kokį svajojama. Šiuolaikinių technologijų dėka dabar būsimą šypseną galima pasimatuoti ir įvertinti būsimą rezultatą net nepradėjus gydymo. Kodėl verta pasinaudoti šia galimybe, kaip planuojama būsima šypsena ir kaip vyksta jos pasimatavimas pasakoja odontologijos klinikos „Skaitmeninės šypsenos“ gydytoja odontologė, skaitmeninio estetinio protezavimo specialistė Vaiva Žuklytė.
Kodėl verta pasimatuoti būsimą šypseną
Pasak specialistės, šypsenos pasimatavimas atliekamas prieš dantų protezavimą estetinėje zonoje, atkuriant juos laminatėmis ar protezuojant bemetalėmis restauracijomis, cirkonio keramikos vainikėliais, tiltais. Šypseną pasimatuoti siūloma tiek atliekant protezavimą ant natūralių dantų, tiek ant implantų. Šypsenos pasimatavimas padeda pacientui nugalėti baimę ir atsikratyti abejonių, kad atkurti dantys gali atrodyti nenatūraliai, nepatikti jam pačiam ar aplinkiniams. Procedūros dėka galima iš anksto įvertinti, kaip būsima šypsena atrodys po planuojamų korekcijų, kaip ji derės prie veido bruožų ir ar pacientas su ja jausis komfortiškai. Atliekant procedūrą, pacientas yra įtraukiamas į kūrybinį procesą, kurio metu gali išsakyti lūkesčius, pastebėjimus, pasitarti su gydytoju. Gydytojos teigimu, tai palengvina ir odontologo darbą – atlikus šypsenos pamatavimą, daug lengviau užbaigti darbą galutinėmis restauracijomis, išlaikant jau anksčiau nustatytus estetinius ir funkcinius parametrus bei užtikrinant paciento lūkesčius atitinkantį rezultatą.
„Šypsenos pasimatavimas šiuolaikinėje odontologijoje tampa neatsiejama kasdienio darbo dalimi. Ši procedūra vis populiarėja ir tampa vis labiau geidžiama ir pacientų tarpe, nes ji suteikia daug gerų emocijų ir padidina motyvaciją atkurti dantis“, – sako V. Žuklytė.
Kaip atliekamas šypsenos planavimas ir pasimatavimas
Gydytoja odontologė sako, kad prieš šypsenos pamatavimą, kaip ir bet kokią kitą procedūrą, labai svarbus pokalbis su pacientu bei atidus įsiklausymas į jo lūkesčius ir poreikius. Tik atidžiai juos išklausęs, gydytojas pateikia savo pasiūlymus, paaiškina galimų gydymo būdų privalumus ir trūkumus.
Nusprendus atlikti šypsenos pasimatavimą, pirmo vizito metu 3D intraoraliniu skeneriu nuskenuojami paciento dantys, atliekamos veido ir skirtingų šypsenų fotografijos, fiksuojami veido parametrai, simetriškumas, analizuojami unikalūs veido bruožai. Remdamasis gydytojo atliktais vertinimais, dantų technikas parengia du skirtingus siūlomų šypsenų 3D modelius. Antrojo vizito metu sumodeliuoti šablonai perkeliami ant pacientų dantų, naudojant skystą, per 2–3 minutes sukietėjančią medžiagą, savo spalva ir savybėmis labai panašią į būsimų dantų restauracijas. Rezultatas – autentiškas šypsenos vaizdas – išryškėja akimirksniu ir, veidrodyje matant naujai sukurtą šypseną, kartu su pacientu galima ją vertinti bei analizuoti, išgryninant trokštamą formą, dydį ir spalvą. Kai pacientas būsimai šypsenai nebeturi jokių priekaištų ir yra tikras, kad tokios norėtų realybėje, laikina šypsena lengvai ir saugiai pašalinama, nesukeliant skausmo, nemalonių pojūčių ir nepažeidžiant danties audinio.
Tuomet pradedamas pasiruošimas dantų atkūrimui – pacientui paskiriamas vizitas minimaliai invazyviam dantų paruošimui, laikinųjų dantų fiksacijai ir skaitmeninio atspaudo, pagal kurį bus gaminamos nuolatinės restauracijos, nuėmimui. Gydymas įprastai užtrunka apie 2–3 savaites.
Pasak Vaivos Žuklytės, nors kuriant šypsenas remiamasi įvairiais programinės įrangos algoritmais, sukuriančiais idealias proporcingas šypsenas, kartais pagal visus idealios šypsenos standartus sumodeliuota tobula šypsena gali visiškai netikti pacientui. Todėl skaitmeninių šypsenų projektavime labai svarbų vaidmenį atlieka ir žmogiškasis faktorius – čia atsiskleidžia dantų technikų talentas. Idealiai paciento lūkesčius atitinkančios ar net juos viršijančios būsimos šypsenos suplanavimui didelę reikšmę turi gydytojo odontologo ir dantų techniko patirtis, išmanymas, estetikos pojūtis. Stipri sinergija tarp paciento, gydytojo ir kūrybiškos ir stiprios dantų technikų komandos bei jų tarpusavio pasitikėjimas, gydytojos teigimu, yra tikrosios sėkmės, kuriant svajonių šypseną, garantas.
Kas svarbu planuojant šypseną
Dantų funkcija neapsiriboja vien tik kramtymu – graži ir sveika šypsena yra žmogaus vizitinė kortelė. Todėl, pasak gydytojos odontologės, pacientų noras turėti ne tik sveiką, bet ir gražią šypseną yra natūralus ir suprantamas. Estetiški, natūraliai atrodantys ir sveiki dantys turi didžiulę reikšmę žmogaus pasitikėjimui savimi, socialiniams santykiams ir gyvenimo kokybei.
Siekiant kiekvienam pacientui surasti geriausią sprendimą bei užtikrinti estetinių tikslų ir sveikatos pusiausvyrą, planuojant šypseną, pirmiausia analizuojami paciento veido bruožai, profilis, simetriškumas, akys, nosies anatomija, lūpų forma, dantenų kontūras ir tik tada pereinama prie dantų analizės. Pasak skaitmeninio estetinio protezavimo specialistės, visi šie elementai tarpusavyje yra glaudžiai susiję – pakeitus vieną iš jų, pakinta ir visuma. Analizuojant pačią šypseną, vadovaujamasi klasikinėmis gairėmis, tokiomis kaip šypsenos kreivė (gražiausia, kai ji būna teigiama, primenanti paukščio sparną), burnos prieangio dydis, priekinių dantų proporcija ir simetrija, dantenų kontūras, simetriškumas ir jų matomumo lygis šypsantis, dantų spalva, forma, tekstūra, tarpai tarp jų, pasvyrimas. Taip pat įvertinamas lūpų storis, forma ir pozicija.
Kalbant apie tai, ar visada pildomi visus pacientų norai, ar matant, kad paciento lūkesčiai neatitinka realybės ir nepavyks suteikti jo norimo rezultato, visgi siūlomi kitokie sprendimai, Vaiva Žuklytė sako, jog konsultacijų metu daug dėmesio skiriama pokalbiui su pacientu. Siekiant išvengti nepagrįstų vilčių, paaiškinama, ką realu padaryti jo situacijoje, įspėjama apie galimas rizikas, renkantis tam tikrus sprendimus ir įprastai randamas kompromisas.
Specialistė pabrėžia, jog kuriant naują šyseną, visada siekiama išsaugoti jos unikalumą.
„Kiekvienas iš mūsų turime kažką ypatingo, unikalaus, išskiriančio mus iš kitų. Tai – dovana, kurią reikia branginti ir saugoti. Šypsena – mūsų identiteto dalis, puikus būdas savo unikalumą išryškinti. Daili, nevaržoma šypsena yra džiaugsmo ir gerovės sinonimas. Ji gali perteikti tai, ko nepavyksta žodžiais – draugiškumą, nuoširdumą, atvirumą. Sugrąžinus šypseną, grįžta ir žmogaus pasitikėjimas savimi, padidėja jo savivertė, komfortas bendraujant, pradedama šypsotis ir akimis, žmogus jaučiasi laimingesnis“, – sako gydytoja odontologė, skaitmeninio estetinio protezavimo specialistė Vaiva Žuklytė.
2023-04-10