Elektroninio parašo saugumui – blokų grandinės technologijaDaugelis apie blokų grandines yra bent kartą girdėjęs „Bitcoin“ ar kitų kriptovaliutų kontekste. Tačiau retas žino, kad „blockchain“ technologija (arba paskirstytųjų įrašų technologija, angl. distributed ledger technology, DLT) gali būti pritaikyta saugesniam elektroninių parašų ir sutarčių pasirašymui. Švedų kompanija „Scrive“ – viena pirmųjų el. parašo tiekėjų Europoje, panaudojusi blokų grandinės technologiją skaitmeniniam dokumento antspaudavimui.

Kaip tai veikia?

DLT arba paskirstytųjų įrašų technologija yra decentralizuota duomenų bazė, kurioje saugomos informacijos niekaip negalima pakeisti. Kiekvienas duomenų bazės įrašas saugomas chronologiškai ir yra matematiškai susietas su ankstesniu įrašu, sudarydamas susietų įrašų grandinę, kurios vėliau praktiškai neįmanoma „sulaužyti“.

Bet kurį skaitmeninį failą ar failų grupę galima atvaizduoti unikaliu pirštų atspaudu, vadinamu maiša (angl. hash), kuris gaunamas matematiniu skaičiavimu, pagrįstu neapdorota failo skaitmenine informacija. Mažiausias failo pakeitimas pakeis ir maišos reikšmę. Maišos (o ne patys failai) ir yra tie įrašai, saugomi blokų grandinėje. Perskaičiuojant maišą ir suderinant ją su atitinkamu įrašu blokų grandinėje, galima įrodyti, kad failas niekaip nebuvo pakeistas.

Taigi, DLT visapusiškai apsaugo dokumento vientisumą po pasirašymo, o tai yra vienas iš pagrindinių el. pasirašymo privalumų. Skirtingai nuo sertifikatų, kurių galiojimo laikas gali pasibaigti, arba raktų, kuriuos galima iššifruoti, paskirstytųjų įrašų technologija yra visiškai atspari laikui ir įsilaužimams.

Švedai – pirmieji Europoje panaudoję DLT

Švedų bendrovė „Scrive“ yra vienintelė įmonė Europoje el. pasirašymo procesams naudojanti paskirstytųjų įrašų technologiją. Iš viso DLT šiuo metu naudojasi apie 7 tūkstančiai įmonės klientų. „Scrive“, bendradarbiaudama su Estijos kompanija „Guardtime“, naudoja naujovišką, viešai leistiną paskirstytųjų įrašų modelį.

Šis būdas sujungia viešojo ir privataus tinklo privalumus, tokius kaip decentralizuotas valdymas, didesnis skaidrumas, efektyvesnis valdymas ir paprastesnis BDAR (bendrojo duomenų apsaugos reglamento) taisyklių laikymasis. Be to, šis metodas leidžia laiko žyma pažymėti elektroniniu būdu pasirašytus dokumentus, kad būtų užtikrintas papildomas apsaugos lygis. Dokumento turėtojas, nepriklausomai nuo „Scrive“ ar kitos trečiosios šalies, gali pats patikrinti laiko žymas ir dokumento vientisumą.

Lietuvoje ir Baltijos šalyse „Scrive“ paslaugos pradėjo veikti šiemet, jas integravus kartu su tapatybės patvirtinimo sprendimu „Smart-ID“. Įmonė glaudžiai bendradarbiauja su šiame regione gerai žinomomis bendrovėmis „AVIS Baltics“, „Telia“ ir kt.

2022-11-26