Dietologė ragina dieną pradėti su varške – reikalingas visiems organizme vykstantiems procesams
Varškė pasižymi tūkstančius metų siekiančia istorija: nuo seno buvo laikoma natūraliu vaistu nuo virškinimo negalavimų ir pagrindiniu tradicinės virtuvės ingredientu visame pasaulyje. Anot sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, šiame pieno produkte gausu baltymų, mineralų ir vitaminų, todėl varškę verta įtraukti tiek į suaugusiųjų, tiek į vaikų mitybos racioną. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva teigia, kad aukštos kokybės varškę galima išsirinkti atidžiai skaitant produkto etiketę bei papildomai sutaupyti sekant skelbiamas nuolaidas – šią savaitę jos įsigyti parduotuvėse galima kone dvigubai pigiau.
Varškė – puikus pasirinkimas pusryčiams
Dr. Editos Gavelienės teigimu, geros savijautos garantas yra tinkami pusryčiai: „Ryte, kaip ir kitu dienos metu, valgyti reikėtų neskubant, ramiai kramtant, mėgaujantis maisto skoniu. Nebūtina pusryčiauti vos tik pabudus – tai reikėtų padaryti per pirmas dvi ar tris valandas atsikėlus. Varškė – žmogaus organizmui reikalingų baltymų šaltinis. Kaip žinia, baltymai reikalingi visiems organizme vykstantiems procesams, todėl varškė galėtų būti vienas iš visaverčių pusryčių produktų“.
Taip pat gydytoja dietologė ragina reguliuoti pusryčių maistingumą pagal suplanuotą dienos veiklą: „Jei nusimato, kad dienos veiklos pareikalaus daug energijos, tuomet pusryčiai galėtų būti sotesni, o jų pagrindą turėtų sudaryti daugiau baltymų, šiek tiek riebalų ir angliavandenių turintys produktai.“
Sveikatai palankios varškės savybės
Anot dr. E. Gavelienės, pieno produktų sudėtyje yra puikiai subalansuotų nepakeičiamų aminorūgščių, polinesočiųjų riebalų rūgščių, vitaminų A ir D, B grupės vitaminų, taip pat gausu kalcio: „Varškė yra labai maistingas produktas, todėl ją rekomenduojama valgyti bent 2–3 kartus per savaitę“.
Vis dėlto, gydytoja dietologė atkreipia dėmesį, kad ne visi žmonės gali toleruoti pieno produktuose esančios laktozės. „Laktozė yra piene randamas cukrus, kurį organizme skaido laktazės fermentas. Tačiau šio fermento organizme gali trūkti. Jei pavartojus pieno produktų grupės gaminių jus apima nemalonūs pojūčiai pilve, tai gali būti ženklas, kad jūsų organizmas nepakankamai gamina šio fermento“, – teigia specialistė ir priduria, kad varškėje yra tik laktozės pėdsakai, todėl šis produktas, kaip ir visi rauginto pieno gaminiai, yra puikus pasirinkimas laktozės netoleruojantiems asmenims.
Kaip išsirinkti aukštos kokybės varškę?
Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva renkantis varškę rekomenduoja atkreipti dėmesį į etiketę: „Jei perkate supakuotą gaminį iš gamintojo, perskaitykite sudėtį etiketėje. Varškėje neturėtų būti neaiškių priedų, tokių kaip augaliniai riebalai, krakmolas. Jei norite patikrinti, ar nusipirktoje varškėje yra kokių nors priedų, galite atlikti nedidelį testą: į varškę įlašinkite paprasto jodo. Jei jo spalva išlieka ruda, tada viskas gerai. O jei jis pradeda mėlynuoti, tuomet produkte yra krakmolo. Nors pats krakmolas nėra kenksmingas, jis dedamas į gaminius kaip pigus ingredientas tam, kad padidėtų galutinis produkto svoris. Tai, be abejo, geriau nei augaliniai riebalai, tokie kaip palmių aliejus.“
Nespėjus suvalgyti siūlo šaldyti
Komercijos operacijų vadovė pastebi, kad paprastai varškės pirkimai būna stabilūs, be ryškaus sezoniškumo. „Prekybos centruose siūlome įvairius varškės produktus, kurie pasižymi stabiliomis pirkimo tendencijomis: prekiaujame ne tik pačia varške (taip pat ekologiška, be laktozės), bet ir varškės kremų kepiniams, varškės sūriais, sūreliais bei pasaldintomis desertinėmis varškėmis. Įsigijus kažkurį iš šių produktų, svarbiausia stebėti, ar, laikant šaldytuve, nepasibaigė galiojimo terminas bei ar atidarytose pakuotėse nepakito produkto būklė: ar nepradėjo džiūti, pelyti, ar neparūgštėjo“, – pasakoja ekspertė.
O. Suchočeva atkreipia dėmesį, kad varškė – greitai gendanti prekė. „Suvartoti varškę reikėtų kuo greičiau bei visada laikyti šaldytuve. Optimali laikymo temperatūra yra 2–6 °C. Bendras tiekėjo sufasuotos varškės galiojimas siekia apie 6 dienas, tačiau reikia stebėti galiojimą, nurodytą ant pakuotės. Be to, pasterizuotą (uždarą) varškę galima laikyti šaldytuve 5–7 dienas 0–6 °C temperatūroje. Jei pakuotė atidaryta – tik 1 dieną. Iš esmės laikymo laiką reglamentuoja sanitariniai standartai“, – įspėja O. Suchočeva.
2023-07-07