Dažniausi klausimai apie skruzdėles ir jų naikinimą


Kol skruzdėlės ropinėja ir gyvena pievoje – jos nėra pavojingi vabzdžiai, tačiau įsikūrusios namuose, gydymo, maitinimo įstaigose ir kitose uždarose erdvėse, jos tampa kenkėjais. Biologas, kenkėjų kontrolės įmonės „Dezinfos” ekspertas Liutauras Grigaliūnas atsako į tris dažniausiai užduodamus gyventojų klausimus apie skruzdėles.

Kodėl namuose atsirado skruzdėlių?

Lietuvoje gyvena apie 40 rūšių skruzdėlių, tačiau aplink žmogaus namus dažniausiai sutinkamos dvi: neretai sode apsigyvenančios juodosios ir visaėdės faraoninės. Visas jas į namus traukia vanduo ir maistas.

„Juodosios skruzdėlės į patalpas retai veržiasi, nebent namas buvo pastatytas ant jų kolonijų, o faraoninės gyvena tik patalpose, šios skruzdėlės – gana dažnas kenkėjas tiek gyvenamosiose, tiek maisto gamybos įstaigose, ligoninėse”, – pasakoja biologas.

Mažos, vos įžiūrimos, rudos spalvos faraoninės skruzdėlės minta baltymų prisotintu maistu: mėsa, krauju, negyvais vabzdžiais ir kt. Jos mėgsta antisanitarines sąlygas, todėl tampa potencialiomis infekcinių ligų sukėlėjų platintojomis.

Kodėl nepavyksta išnaikinti skruzdėlių?

Apsigyvenus skruzdėlėms namuose, jas išnaikinti gana sunku, nes tai superorganizuoti vabzdžiai: pirmiausiai nustatoma jų rūšys, randamas lizdas ir parenkamos tinkamos naikinimo priemonės.

„Skruzdėlės yra socialiniai vabzdžiai, gyvenantys kolonijomis, kurias sudaro motinėlė ar motinėlės bei patelės darbininkės, besirūpinančios kolonijos priežiūra, išplėtimu, lervučių ir motinėlių maitinimu. Norint atsikratyti skruzdėlėmis visam laikui, svarbu rasti lizdą. Motinėlės yra tos, kurios deda naujus kiaušinėlius ir taip kolonija gausėja, o darbininkės tik rūpinasi kolonijos priežiūra”, – atkreipia dėmesį L. Grigaliūnas.

Įdomu tai, kad faraoninių skruzdėlių kolonijose gyvena daug motinėlių–karalienių, o juodųjų kolonija turi tik vieną vienintelę. Dėl šios savybės faraoninės skruzdėlės naikinamos kitu metodu, nei, pavyzdžiui, juodosios. Beje, gali būti netoliese ir kita kolonija, kadangi po poravimosi atsiranda naujos motinėlės.

Ar galima skruzdėles išnaikinti liaudies priemonėmis?

Parinktos naikinimo priemonės turi būti naudojamos saugiai, kad nepakenktų vaikams, gyvūnams bei augalams. Be to, jos turėtų būti pakankamai efektyvios, t.y. naikinti ne pavienius skruzdėlių būrius.

„Neretai gyventojai vadovaujasi internete rastais ar kaimynų išsakytais patarimais skruzdėles naikinti actu, boro rūgštimi ir pan., tačiau tokie būdai – tik laikinas sprendimas. Svarbiausias tikslas – pasiekti skruzdėlių motinėlę, be kurios išnyks ir visa kolonija“, – pataria kenkėjų kontrolės ekspertas.

Kai lizdas rastas ir sunaikintas, svarbu patalpose palaikyti švarą, užtaisyti įtrūkimus bei plyšius langų rėmuose, sienose, grindyse, per kuriuos skruzdėlės gali patekti į vidų, nelaikyti šiukšlių bei maisto likučių atvirai.

Siekiant atbaidyti skruzdėles, galima patalpų paviršius plauti naudojant eterinius aliejus: pipirmėčių, citrusinių vaisių, levandų ar arbatmedžio. Vietas, kuriose buvo anksčiau pastebėtos skruzdėles, pabarstyti pipirais ar kava. Jei skruzdėlių neatbaidys, bent jau kvepės namai.

2023-07-07