Cirkonio keramikos implantai - gerai žmogaus burnos sveikatai


Odontologijos tikslas – užtikrinti gerą žmogaus burnos sveikatą. Keičiantis pacientų lūkesčiams, ši medicinos sritis taip pat sparčiai tobulėja – siekiama pasiūlyti maksimaliai organizmą tausojančius gydymo metodus, suteikiančius patikimą bei ilgaamžį rezultatą. Viena pažangiausių naujovių odontologijoje šiuo metu yra cirkonio keramikos implantai. Apie juos pasakoja „Kauno implantologijos klinikos“ gydytojas odontologas Andrius Jonaitis.

Pasak specialisto, cirkonio keramika dantų implantams gaminti naudojama kiek daugiau nei dešimtmetį. Nors cirkonio oksido implantai – pakankamai naujas būdas, padedantis atkurti prarastus dantis, jie jau spėjo pelnyti daugelio specialistų ir pacientų pripažinimą bei pasitikėjimą. Pastaraisiais metais dėl unikalių cirkonio oksido savybių ir pranašumų prieš kitas implantų gamybai naudojamas medžiagas, cirkonio implantų populiarumas auga itin sparčiai.

Andriaus Jonaičio teigimu, iki šiol dažniausiai dantų implantų gamybai naudojama medžiaga yra titanas ir jo lydiniai. Tačiau pastebėta, jog įvairūs metalai drėgnoje burnos ertmėje gali sukelti koroziją. Metalų dalelėms patekus į organizmą, didėja alergijų rizika. Taigi, dėl galimo toksinio titano ir kitų titaninių implantų lydiniuose esančių metalų poveikio imta ieškoti dantų atkūrimo be metalo galimybių.

„Esminis burnos implantų klinikinės sėkmės veiksnys – greita osteointegracija (suaugimas su kaulu). Didelis biologinis titano suderinamumas, atsparumas korozijai ir palankios mechaninės savybės itin svarbios ankstyvoje implanto prigijimo stadijoje. Nepaisant to, nuolatos pasitaiko titano implantų atmetimų atvejų. Siekiant išspręsti šią problemą, titano implantų paviršiams pagerinti buvo naudojami keli metodai, vienas kurių – jų padengimas cirkoniu. Taigi, cirkonis odontologijoje buvo pradėtas naudoti dangos pavidalu, siekiant užtikrinti geresnę titano implantų osteointegraciją. Vėliau, atliekant mokslinius tyrimus, įsitikinta, kad dėl unikalių cirkonio oksido savybių – tvirtumo, stiprumo, atsparumo mechaniniam poveikiui ir cheminei korozijai, jis gali tapti idealia implantų gamybos medžiaga“, – pasakoja gydytojas odontologas.

Pasak specialisto, prie sėkmingo cirkonio oksido implantų įsitvirtinimo daugiausiai prisidėjo puikios jų osteointegracinės savybės. Cirkonis harmoningai dera su žmogaus audiniais ir yra žymiai priimtinesnis žmogaus kūnui nei alternatyvios implantavimo medžiagos. Remiantis moksliniais tyrimais, cirkonis užtikrina nuspėjamą prigijimą, ląstelių metabolizmą ir teigiamą audinių atsaką. Įrodyta, kad cirkonio oksido implantų sukeliamo uždegimo ir reakcijų į svetimkūnį rizika daug mažesnė už sukeliamą titano implantų, o tai rodo itin gerą cirkonio oksido biologinį suderinamumą. Ši medžiaga nesukelia alergijų, nes ją organizmas priima kaip natūralią. Net į alergijas linkusių žmonių dantų atkūrimui naudojant cirkonio keramikos implantus, iki šiol nepastebėta jokių nepageidaujamų reakcijų. Cirkonio oksidas neemigruoja į kitas organizmo vietas ir niekaip kitaip netrikdo optimalios burnos sveikatos. Tuo tarpu apie titano implantų saugumą imta svarstyti po to, kai titano dalelių sankaupos buvo aptiktos šalia implantų esančiuose audiniuose ir limfmazgiuose, taip pat vis dažniau pasitaikydavo atvejų, kai jie sukeldavo alergines reakcijas ir įvairias komplikacijas.

Ant unikalaus cirkonio oksido implanto paviršiaus mažiau kaupiasi bakterijos bei apnašos – tai padeda užtikrinti geresnę burnos higieną ir išvengti dantenų uždegimų bei apsaugoti aplink implantą esantį kaulą nuo tirpimo. Būtent apnašas ir bakterijos, kurios is burnos ertmės gali patekti tik per dantenų kišenę, yra dažniausia kaulo nutirpimo aplink implantą ir implantų atkritimo priežastis. Tokių komplikacijų pasitaikydavo su titano implantais, tuo tarpu cirkonio implantai panaikina jų riziką. Dėl šios savybės cirkonio implantai – puikus sprendimas ir sergantiems paradontoze, rūkantiems ar prastesnius burnos higienos įgūdžius turintiems pacientams.

Tyrimais įrodyta, jog dantenų kraujotaka aplink cirkonio keramikos implantą beveik tokia pati, kaip apie natūralius dantis. Dėl geresnio biosuderinamumo aplink cirkonio keramikos implantą greičiau sugyja minkštieji audiniai, geriau prilimpa dantenos, todėl sumažėja infekcijos rizika, sutrumpėja pooperacinis periodas ir pasiekiamas geresnis estetinis vaizdas.

Dar vienas svarbus cirkonio oksido implantų privalumas – natūralius dantis primenanti jų spalva, padedanti patenkinti itin aukštus reikalavimus estetikai keliančių pacientų poreikius. Pastebėta, kad dantų atkūrimui naudojant titano implantus, aplink juos kartais atsiranda pilki „šešėliai“, nes prasišviečia titaninės detalės (tiek implantas, tiek atrama). Ši rizika ypač padidėja pacientui turint plonas dantenas ar polinkį į dantenų recesijas. Tuo tarpu cirkoniniai implantai yra baltos spalvos, todėl atrodo kaip natūralus dantys. Natūralumo efektas sukuriamas ne tik dėl šios medžiagos estetinių savybių – cirkonio keramika nėra laidi šilumai, elektros srovei bei nesukelia imuninio atsako.

„Odontologija sparčiai tobulėja – atsisakę metalinių plombų bei protezų, dabar galime atsisakyti ir metalinių implantų. Apibendrindamas galiu pasakyti, jog cirkonio implantai yra puikus šiuolaikinis pasirinkimas ieškantiems saugaus ir ilgaamžio prarastų dantų atkūrimo sprendimo. O ar tai tinkamiausias sprendimas, geriausiai atitinkantis būtent Jūsų poreikius, įvertinęs Jūsų klinikinę situaciją, nuspręs gydytojas odontologas“, – baigdamas pokalbį sako Andrius Jonaitis.

Praradote dantis, tačiau esate alergiškas metalams? Išeitis – cirkonio implantai


Dantų netekimas – nemaloni patirtis, neigiamai paveikianti ne tik šypsenos estetiką, bet ir gyvenimo kokybę. Nors šiuolaikinė odontologija siūlo patikimai atkurti dantis atliekant implantaciją, tačiau nuolat didėjant alergiškų žmonių skaičiui, susiduriama su klausimu, kaip rasti tinkamą sprendimą alergiją metalams turintiems pacientams. Plačiau apie tai pasakoja odontologijos klinikos „Bioimplantai“ burnos chirurgas Remigijus Urbonas.

Pasak pašnekovo, šiuo metu dažniausiai dantų implantų gamybai naudojama medžiaga yra titanas ir jo lydiniai. Manoma, kad titanas yra vienas iš labiausiai biologiškai suderinamų metalų, todėl būtent jį ir pasirinkta naudoti burnos chirurgijoje. Tačiau laikui bėgant pastebėta, kad daliai pacientų titanas ar jo sudėtyje esantys nikelis, chromas, kobaltas bei kiti metalai sukelia alergines reakcijas.

Platus alergijos metalams reakcijų spektras: nuo niežėjimo iki neurologinių problemų

Buvo atlikta nemažai mokslinių tyrimų, o tyrėjai aprašė įvairias alergijos titano dantų implantams klinikines išraiškas. Tarp dažniausiai pasireiškiančių vietinių bei išplitusių alerginių reakcijų minimas odos ar gleivinės paraudimas, niežėjimas, dilgėlinė, edema, egzema, kontaktinis ir atopinis dermatitas. Padidėjęs jautrumas titanui gali sukelti ir sunkias sistemines reakcijas – nekrozę, galvos, raumenų, sąnarių skausmus, lėtinio nuovargio sindromą, neurologines problemas, depresiją, daugialypį cheminį jautrumą ir kt. Po implantacijos alergijos simptomai dažniausiai pasireiškia ne iš karto, bet praėjus tam tikram laikui, kai metalai drėgnoje burnos ertmėje ima koroduoti, o jų dalelės (jonai) patenka į aplinkinius audinius ir limfmazgius. Įvairios alerginės reakcijos ypač dažnos pacientams, savo kūne turintiems daugiau implantų (kelio, klubo sąnarių ir kt.), ar po seniau patirtų traumų paliktų lūžusius kaulus sutvirtinančių metalinių plokštelių.

Taigi, dėl galimo toksinio titano ir kitų titaninių implantų lydiniuose esančių metalų poveikio imta ieškoti dantų atkūrimo be metalo galimybių. Remiantis mokslinių tyrimų išvadomis, daug žadančia šiuolaikine alternatyva titanui pripažįstami cirkonio oksido implantai. Pasak burnos chirurgo, cirkonio keramikos implantai, užtikrinantys ne tik saugų ir patikimą sprendimą, bet ir puikius estetinius rezultatus, sukėlė tikrą revoliuciją dantų implantologijos srityje, ypač atkuriant dantis pacientams, turintiems alergiją metalams.

Cirkonio implantų privalumai

Vienas iš nedaugelio cirkonio oksido implantus dantų atkūrimui kasdieninėje praktikoje naudojančių mūsų šalies specialistų Remigijus Urbonas aiškina, kad nors cirkonis priskiriamas metalams, tačiau cirkonio dioksidas laikomas keramika, neturinčia jokių metalams būdingų savybių. Pasak pašnekovo, pripažįstama, kad cirkonio keramika yra labiausiai bioinertiška ir biosuderinama iš visų šiuo metu implantų gamybai naudojamų medžiagų. Ji harmoningai dera su žmogaus audiniais ir nesukelia alergijų, nes organizmas ją priima kaip natūralią. Mokslinių tyrimų duomenimis, net į alergijas linkusių žmonių dantų atkūrimui naudojant cirkonio implantus, iki šiol nebuvo užfiksuota jokių nepageidaujamų reakcijų.

Pasak burnos chirurgo, cirkonio keramikos implantai turi ir daug kitų privalumų. Jie taip pat pasižymi puikiomis osteointegracinėmis (suaugimo su kaulu) savybėmis. Tyrimais įrodyta, kad dantenų kraujotaka aplink cirkonio keramikos implantą beveik tokia pati, kaip apie natūralius dantis. Dėl puikaus biosuderinamumo, įsriegus cirkonio keramikos implantą, greičiau sugyja jį supantys minkštieji audiniai, geriau prilimpa dantenos, todėl sumažėja infekcijos rizika, sutrumpėja pooperacinis laikotarpis ir pasiekiamas geresnis estetinis rezultatas.

„Kalbant apie galimas dantų implantacijos komplikacijas, šiai dienai dažniausia jų yra periimplantitas. Šis apie implantą esančių minkštųjų audinių bei kaulo uždegimas, išsivystantis dažniausai dėl blogos burnos higienos, yra pagrindinė implanto netekimo priežastis. Ant unikalaus cirkonio implantų paviršiaus apnašas ir bakterijos kaupiasi žymiai mažiau, todėl užtikrinti tinkamą higieną, o tuo pačiu ir sumažinti periimplantito bei implanto netekimo grėsmę yra žymiai paprasčiau“, – teigia R. Urbonas.

Leidžia pateisinti itin aukštus estetinius reikalavimus turinčių pacientų lūkesčius

Pasak patyrusio dantų implantacijos specialisto, cirkonio keramika – nepakeičiama medžiaga siekiant atkurti kuo natūralesnius dantis ir pateisinti itin aukštus estetinius reikalavimus turinčių pacientų lūkesčius. Nors šiuolaikinės odontologijos gydymo technikos leidžia atkurti maksimaliai natūralų dantų estetinį vaizdą tiek su cirkonio, tiek su titano dantų implantais, dažnai pasitaikanti estetinė titano implantų problema – aplink vainikėlius atsirandantys pilki „šešėliai“. Ji ypač aktuali turintiems plonas dantenas ar polinkį į dantenų recesijas žmonėms. Tuo tarpu cirkoniniai implantai yra baltos spalvos, todėl atrodo kaip natūralus dantys. Natūralumo efektas sukuriamas ne tik dėl šios medžiagos estetinių savybių – cirkonio keramika nėra laidi šilumai, elektros srovei bei nesukelia imuninio atsako, o tai sukuria nuosavo danties pojūtį.

Remigijaus Urbono teigimu, nors cirkonio oksido implantai prarastų dantų atkūrimui pradėti naudoti pakankamai neseniai, dėl savo unikalių savybių ir pranašumų prieš kitas implantų gamybai naudojamas medžiagas, jie jau spėjo pelnyti specialistų ir pacientų pripažinimą bei pasitikėjimą. O pastaruoju metu, visame pasaulyje populiarėjant biologinės odontologijos krypčiai, besiremiančiai holistiniu požiūriu į žmogaus sveikatą, šie implantai tampa vis dažnesniu pasirinkimu.

„Mūsų burna yra apatiniame galvos trečdalyje, kurio kraujotakos bei limfinės sistemos – vienos iš geriausiai funkcionuojančių visame organizme. Tai reiškia, kad bet koks dirgiklis burnoje gali turėti ženklių padarinių viso organizmo sveikatai. Žmogaus kūne nėra nei vieno burnai prilygstančio organo ar srities – burna yra pradinė organų sistema virškinamajame trakte ir viskas, kas į ją patenka, stemple keliauja toliau arba absorbuojama į kraujotaką. Burnoje esantys dirgikliai, tokie kaip metalai bei jų lydiniai, toksiškos medžiagos, gali turėti didelę įtaką bendrai mūsų sveikatos būklei bei savijautai, todėl biologinėje odontologijoje dantų atkūrimui naudojami labiausiai biosuderinami cirkonio bei kitų keramikinių medžiagų vainikėliai ir dantų implantai“, – aiškina Remigijus Urbonas.

Planuojantiems atkurti dantis implantais ir norintiems būti tikriems dėl procedūros sėkmės ir ilgaamžiškumo, bet vis dar abejojantiems kokius implantus pasirinkti, patyręs implantacijos specialistas pataria pirmiausia atlikti tyrimą dėl alergijos dažniausiai dantų implantuose aptinkamiems metalams (titanui, nikeliui, chromui). „Patvirtinus jautrumą metalams, cirkonio oksido keraminiai dantų implantai bus kur kas saugesnis pasirinkimas“, – sako jis.