Buto remontas: Pagrindiniai dalykai, kuriuos turite apgalvoti
Būsto remontas – smagus, tačiau kartu ir daug iššūkių keliantis projektas, kurio metu gyventojams tenka susidurti su įvairiausiais techniniais bei teisiniais klausimais. Kokius niuansus reikia apgalvoti planuojant būsto remontą daugiabučiame name pasakoja daugiabučių administravimo ir priežiūros įmonės „Civinity Namai“ pastatų techninės priežiūros vadovas Evaldas Jančiauskas.
Būtina atskirti kosmetinį buto remontą nuo kapitalinio
Prieš pradedant bet kokius būsto remonto darbus pirmiausia rekomenduojama nuspręsti, kokie darbai bus atliekami. Pasak „Civinity Namai“ specialisto, aiškus darbų planas ne tik padės būsto remontą atlikti pigiau ir baigti darbus greičiau, bet ir leis įsivertinti, kokių dokumentų bei specialistų pagalbos prireiks.
Jeigu planuojate tik pagerinti būsto išvaizdą, pavyzdžiui, perdažyti sienas, pakeisti grindų dangą, atnaujinti vonios kambario plyteles, tokie darbai priskiriami kosmetiniam remontui, kuriems nereikalingi specialūs leidimai.
Tačiau jeigu jūsų planuose – didesnės apimties buto remontas, kurio metu planuojate keisti buto išplanavimą, inžinerinius tinklus, tokius kaip santechnika, elektros instaliacija, tokie darbai gali būti priskiriami kapitalinio remonto darbams, o norint juos atlikti teks gauti leidimus bei raštišką kaimynų sutikimą.
Sienas griauti galima tik su specialistų pagalba
Pasitaiko senų daugiabučių butų savininkų, kurie planuodami remonto darbus nusprendžia keisti buto išplanavimą ir, pavyzdžiui, sujungti svetainę su virtuve. Planuojantiems tokius pokyčius būtina suprasti, kad bet koks sienų griovimas, angų jose iškirtimas ar kitos pertvarkymas yra labai rizikingas.
Pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar norima išgriauti siena yra ne laikančioji. Tai galima padaryti išanalizavus pastato projektinę dokumentaciją, taip pat jau buvusių atliktų pastato remonto darbų dokumentaciją.
„Civinity Namai“ specialisto teigimu, nereikėtų pasikliauti tik turimais namo dokumentais, nes pastato eksploatacijos metu gali būti atlikti ir niekam nežinomi bei neįregistruoti pakeitimai, o save laikančių sienų statusas pakeistas į apkrovas laikančiąsias.
Taigi, prieš pradedant bet kokius sienų ardymo darbus būtina pasikonsultuoti su specialistais ir, rekomenduojama, atlikti statybinius tyrinėjimo darbus, kurių metų įvertinama, kokią paskirtį atlieka siena, kurią norima keisti.
„Jei pastatas pastatytas ir eksploatuojamas, rekomenduojame buto išplanavimą palikti tokį, koks buvo numatytas daugiabučio namo projekte. Griaunat, ardant sienas keičiasi pastato apkrovos, didėja trūkių pastato sienose susiformavimo, pastato griuvimo rizika. Jei visgi labai norima buto išplanavimą pakeisti, prieš tai turi būti įvertinama esama pastato būklė, planuojamų atlikti darbų įtaka kitoms pastato konstrukcijoms, parengtas techninis darbo projektas. Darbus turi atlikti atestuoti rangovai, o darbų vykdymas prižiūrimas atestuotų techninės priežiūros inžinierių,“ – teigia „Civinity Namai“ specialistas.
Kai kuriems remonto darbams būtini leidimai ir kaimynų sutikimai
Jeigu planuojate buto kosmetinį remontą, jam leidimų gauti nereikia, tačiau jeigu remonto darbai kels triukšmą, apie jį reikia informuoti miesto savivaldybę ne vėliau kaip prieš 7 dienas iki darbų pradžios.
Tuo tarpu jeigu remonto metu keičiami inžineriniai tinklai (radiatoriai, elektros instaliacija, santechnika), įsistiklinamas balkonas, keičiami langai ir durys, ant pastato sienos kabinamas kondicionierius, keičiamas buto išplanavimas, tokiems darbams būtinas techninis projektas, kitų butų savininkų pritarimas, taip pat statybos darbų leidimas.
Atliekant remonto darbus neturint iš anksto išduoto leidimo gresia baudos. Savavališkai atliekant paprastąjį remontą teks susimokėti nuo 300 Eur iki 600 Eur baudą, tuo tarpu be leidimų atliekamas kapitalinis remontas daugiabučiame name užtraukia baudą iki 2300 Eur. Jeigu kapitaliniai remonto darbai atliekami kultūros paveldo zonoje, bauda gali siekti ir 3500 Eur.
Radiatorius keiskite pasibaigus žiemai
Remonto darbus atliekant vidaus patalpose atrodo, kad šie darbai gali būti atliekami bet kuriuo metų sezonu. Visgi, kai kuriuos darbus rekomenduojama atlikti tik šiltuoju metų laiku.
Vienas iš jų – radiatorių keitimas ar taisymas. Tokius darbus reikėtų planuoti pavasarį po šildymo sezono pabaigos arba ankstyvą rudenį, prieš šildymo sezono pradžią. Tinkamai susiplanavus minėtus darbus juos padarysite paprasčiau, pigiau, o taip pat nesukelsite nepatogumų kaimynams.
„Senuose daugiabučiuose keičiant radiatorius šildymo sezono metu reikia atjungti visą pastato šildymo sistemą, iš radiatorių išleisti termofikatą, pabaigus darbus vėl juo užpildyti, atlikti papildomus nuorinimo darbus. Šie darbai ne tik papildomai kainuoja, bet ir sukelia didelių nepatogumų viso namo gyventojams. Naujos statybos namuose šildymo sistema užsukama tik butui, tad šildymo sezono metu pakeisti radiatorių tokie bute yra paprasčiau,“ – sako E. Jančiauskas.
Nepamirškite ir kaimynų
Daugiabučiame name atliekamas buto remontas kelia nepatogumų kaimynams, tad prieš pradedant darbus būtina nepamiršti ir jų.
Pirmiausia, atliekant remonto darbus, būtina atsižvelgti į miesto savivaldybėje galiojančias triukšmo prevencijos taisykles. Štai, pavyzdžiui, Vilniuje remonto darbai, kurie kelia triukšmą, gali būti vykdomi darbo dienomis nuo 7 val. iki 18 val., o poilsio ir švenčių dienomis nuo 9 val. iki 17 val. Tuo tarpu Kaune darbus atlikti galima ilgiau – iki 22 val. vakaro.
Taip pat rekomenduojame apie planuojamus remonto darbus visuomet pranešti kaimynams iš anksto, geriausia, nurodant, kokiomis valandomis ketinama atlikti triukšmą keliančius darbus.
„Graži bendruomenių praktika nurodyti ir būsto savininko ar remontą atliekančio darbų vadovo kontaktinį telefono numerį tam, kad nusiskundimų ar klausimų turintys kaimynai galėtų kreiptis tiesiogiai, o ne ieškoti pagalbos institucijose,“ – teigia E. Jančiauskas.
Kitas svarbus niuansas – bendrųjų daugiabučio namo patalpų tvarka. Svarbu suprasti, kad bendrosiose patalpose, tokiose kaip rūsys, laiptinės, negali būti laikomi remontui skirtos medžiagos ar kiti daiktai.
„Būsto remontą atliekantys turėtų patys pasirūpinti laiptinių, liftų ir kitų bendrųjų patalpų, švara. Jau prieš pradedant darbus rekomenduojama rangovams numatyti pareigą išplauti dėl darbų suterštas bendrąsias patalpas kasdien baigus darbus,“ – rekomenduoja „Civinity Namai“ specialistas.