Auga tvariau gyventi pasiryžusi karta: moksleiviai apie sąžiningą prekybą žino daugiau nei suaugusieji



Sąžiningos prekybos ženklu „Fairtrade“ pažymėtų produktų pasiūla šalies parduotuvių lentynose po truputį auga. Nepaisant to, retas pirkėjas žino tiek apie sertifikuotus aplinkai ir žmonėms palankesnius produktus, tiek apie sąžiningos prekybos svarbą. Skatinant domėjimąsi „Fairtrade“ iniciatyva, praėjusią savaitę Vilniuje mokiniai ragino pirkėjus prisidėti prie permainų maisto ir žaliavų tiekimo grandinėse.

Visame pasaulyje veikiančios ir už sąžiningą prekybą kovojančios nevyriausybinės organizacijos spalį yra paskelbusios sąžiningos prekybos mėnesiu. Šia proga vienoje iš Vilniaus „Lidl“ parduotuvių mokiniai prekybos tinklo lankytojams pasakojo apie sąžiningos prekybos svarbą.

„Mokiniams netrūksta drąsos pasakoti apie tai, kas jiems svarbu, todėl akcijos metu netrūko pokalbių apie „Fairtrade“ produktus, kurie auginami tausojant gamtos išteklius, užtikrinant vienodas darbo sąlygas skirtingų lyčių darbuotojams bei mokant jiems sąžiningą atlyginimą. Pirkėjai buvo skatinami vartoti atsakingai primenant apie tam tikruose maisto ir žaliavų auginimo sektoriuose naudojamą prievartinį ir vaikų darbą, daromą žalą vietovių biologinei įvairovei ir ekosistemoms“, – pasakoja mokinių išvykas organizavusios vystomojo bendradarbiavimo asociacijos „Litdea“ vadovas Tomas Kurapkaitis.

„Fairtrade“ sertifikatas – kas tai?

Būdama pasaulinio judėjimo už sąžiningą prekybą lydere, „Fairtrade“ keičia pasaulinę prekybą nustatydama geresnes kainas ir darbo sąlygas besivystančių šalių darbuotojams bei aplinkos apsaugos reikalavimus.

Ant gaminių esantis sąžiningos prekybos „Fairtrade“ ženklas yra tarptautinės „Fairtrade“ organizacijos simbolis – šiuo ženklu pažymėti produktai atitinka tarptautiniu mastu pripažintus socialinius, aplinkos apsaugos ir ekonominius sąžiningos prekybos standartus.

Be nustatytos minimalios žaliavų kainos augintojai taip pat gauna ir „Fairtrade“ premiją – papildomą pinigų sumą, kurią jie investuoja į savo pasirinktus verslo ar bendruomenės projektus. „Fairtrade“ reikalavimų laikymąsi kontroliuoja nepriklausoma organizacija, atlikdama patikrinimus visoje „Fairtrade“ produktų tiekimo grandinėje.

Savo žiniomis jaunuoliai pralenkia suaugusius

Nepaisant „Fairtrade“ sertifikato svarbos gamtai ir visuomenei, spalio 13 d. vykusios švietimo akcijos metu paaiškėjo, kad vis dar nedaug žmonių žino apie šį ženklą.

„Iš pusės tūkstančio akcijos metu pakalbintų prekybos tinklo „Lidl“ lankytojų, vos 10 galėjo savarankiškai įvardinti, ką simbolizuoja daugelį jų pamėgtų produktų pakuočių puošiantis „Fairtrade“ ženklas. Nors apie sąžiningą prekybą dar žino ganėtinai nedaug žmonių, džiugina, kad kiekvienas iš jų namo sugrįžo su nauju suvokimu apie jų kasdien vartojamus produktus ir tai, kokia situacija yra kitoje tiekimo grandinės pusėje“, – sako T. Kurapkaitis ir priduria, kad tai geriausiai atskleidžia šios iniciatyvos prasmę.

Pasak pašnekovo, mokinių žinios apie sąžiningą prekybą yra kur kas platesnės nei suaugusiųjų. Tai įrodo ir pernai metais visose Baltijos valstybėse atliktas mokinių tyrimas.

„73 proc. tyrime dalyvavusių įvairaus amžiaus mokinių mano, kad „Fairtrade“ yra naudingas besivystančių šalių ūkininkams ir darbuotojams. Suvokdami, kas yra sąžininga prekyba, kodėl reikia ją puoselėti, mokiniai gana aktyviai žinias pritaiko ir namuose, skatindami tėvus keisti visos šeimos apsipirkimo įpročius ir prisiimti atsakomybę už toli nuo Europos vykstančius procesus“, – pasakoja vystomojo bendradarbiavimo asociacijos „Litdea“ vadovas T. Kurapkaitis.

Sąžiningos prekybos produktų asortimentas – didėja

T. Kurapkaitis džiaugiasi, kad dėmesys „Fairtrade“ ženklu pažymėtiems produktams auga ir prekybininkų tarpe. Praėjusių metų duomenimis, visoje Lietuvoje esančiose parduotuvėse ir prekybos tinkluose buvo galima įsigyti net 871 skirtingą produktą, kuriuose yra „Fairtrade“ ingredientų: šokoladą, ledus, pusryčių dribsnius, desertus, įvairius gėrimus, taip pat tekstilės, kosmetikos, higienos gaminius ir kt.

Atsižvelgiant į tendencijas, „Fairtrade“ sertifikatais įvertintų Lietuvos gamintojų ir jų produktų šalies parduotuvėse skaičius augs ir šiemet.

„Siekiame, kad pirkėjai kasdien galėtų įsigyti tvaresnių produktų, todėl „Lidl“ parduotuvių asortimentą vis papildome tiek aplinkai, tiek žmonėms palankesniais produktais, įskaitant „Fairtrade“ sertifikatą turinčiomis prekėmis. Tokiu būdu prisidedame prie permainų produktų ir žaliavų tiekimo grandinėse bei mūsų pirkėjams suteikiame galimybę netiesiogiai prisidėti prie žmogaus teisių užtikrinimo, taršos mažinimo ir biologinės įvairovės tausojimo besivystančiose pasaulio šalyse“, – pasakoja „Lidl Lietuva“ socialinės atsakomybės konsultantė Rasa Didjurgytė.

2022-10-19