7 patarimai, kaip sustiprinti akių sveikatąAkys – sudėtingas funkcijas atliekantis žmogaus jutimo organas, suteikiantis daugiausiai informacijos: įvairių šaltinių duomenimis, regėjimas lemia 80–90 proc. visų mūsų žinių apie supančią aplinką. Šio mums ypatingai svarbaus organo sveikata įprastai suprastėja žiemą – „Camelia“ vaistininkė Jurgita Jankauskienė įvardija to priežastis ir pataria, kaip pasirūpinti savo akimis.

„Šaltuoju metų laiku mūsų akių sveikatą neigiamai veikia daugelis veiksnių, vienas jų – temperatūrų skirtumas tarp šildomų namų ar automobilio ir oro lauke. Šildomų patalpų oras tuo pačiu yra sausas ir tai neišvengiamai veikia akis: jos ima sausėti, o žmogus – jausti diskomfortą. Be to, lauke spaudžiant šaltukui didėja akių uždegimo rizika, kurią kelia žvarbus vėjas ir siaučiantys virusai“, – aiškina J. Jankauskienė.

Ji tęsia, kad žiemą, kai tamsusis paros metas ilgas, daugiau laiko praleidžiame namuose prie išmaniųjų įrenginių, kurie skleidžią mėlyną šviesą, kenkiančią regai.

Anot „Camelia“ vaistininkės, galima įvardyti ne tik priežastis, dėl kurių žiemą prastėja akių sveikata, bet ir apie tai įspėjančius simptomus – dažniausiai tai akių dirglumas, paraudimas, intensyvus ašarojimas ir neryškus matymas.

7 patarimai

J. Jankauskienė sako, kad savo akių sveikatą kiekvienas gali sustiprinti savarankiškai. Tereikia vadovautis šiais patarimais:

1. Atlikite akių mankštą – tai viena efektyviausių jų atpalaidavimo technikų, kuri padeda akims susidoroti su kasdieniu stresu.

Technikų yra daug ir įvairių, tad reikėtų taikyti tą, kuri tinka individualiai. Viena jų – stipriai užmerkite akis ir luktelkite kelias sekundes, tada plačiai atsimerkite ir kartokite tai 5 kartus. Arba žiūrėkite į tolį keletą sekundžių, tada žvilgsnį nukreipkite į arti esantį objektą ir tai kartokite 5 kartus. Padėti gali ir šis būdas – užsimerkite ir apie minutę masažuokite akių vokus švelniais sukamaisiais judesiais. Sukamuosius judesius galite daryti ir akimis, vesdami žvilgsnį iš pradžių pagal laikrodžio rodyklę, o tada prieš ją.

2. Vartokite pakankamai skysčių, ypač vandens – jeigu jo trūksta organizmui, akys ima sausėti ir perštėti.

3. Mažinkite suvartojamą alkoholio ir kofeino kiekį.

„Alkoholis akims gali sukelti ne tik trumpalaikę, bet ir ilgalaikę žalą – sulėtėjusią vyzdžio reakciją, suprastėjusį gebėjimą jausti kontrastą ir padidėjusį akių sausumą bei išaugusią kataraktos ir amžinės geltonosios dėmės generacijos riziką. Kofeinas taip pat neigiamai veikia akis – jis lėtina skysčių judėjimą regėjimo sistemoje, dėl to suprastėja ir jos aprūpinimas reikalingomis medžiagomis“, – pasakoja vaistininkė.

4. Į mitybos racioną įtraukite daugiau vaisių ir daržovių, stiprinančių akis – špinatų, kopūstų, morkų, pupelių, apelsinų, mandarinų, citrinų bei mėlynių.

5. Reguliariai vėdinkite ir drėkinkite patalpas.

Vėdinkite namus bent 3 kartus per dieną po 10–15 minučių ir vieną kartą prieš miegą, o drėkinkite kelis kartus per savaitę.

6. Ribokite savo laiką, praleidžiamą prie išmaniųjų įrenginių.

Kai naudojatės mėlyną šviesą skleidžiančiais prietaisais, pasirūpinkite tinkamu apšvietimu, o jeigu to užtikrinti nepavyksta, dažniau atlikite akių mankštą.

7. Pasitelkite į pagalbą papildomas priemones.

„Vienas efektyviausių preparatų, padedančių kovoti su akių sausumu – drėkinamieji akių lašai. Padės ir kitos priemonės, kurių sudėtyje yra svarbiausių medžiagų stabiliai akių būklei palaikyti – liuteino, vitaminų A, C, D ir E, seleno, cinko, vario, kalcio, folio rūgšties ir omega-3 riebalų rūgščių“, – teigia J. Jankauskienė.

Signalai, kuriuos siunčia organizmas

„Camelia“ vaistininkė išskiria požymius, kurie įspėja apie tai, kad gydytis namuose nebepakanka ir reikia kreiptis į gydytoją – apsunkintas regėjimas, kai vaizdas matomas tarsi per rūką, akių skausmas, jų perštėjimas, niežėjimas ir raudonumas. Taip pat vokų paburkimas ir atsiradęs jausmas tarsi akyse būtų smėlio ar kitas svetimkūnis.

„Jeigu ignoruojame organizmo siunčiamus signalus apie suprastėjusią akių sveikatą, rizikuojame savo gerove ir gyvenimo kokybe. Kai nesirūpiname savo akimis, laikui bėgant ima prastėti regėjimas, dėl to gali prireikti nešioti akinius, kontaktinius lęšius ar nuolatos vartoti vaistus ir akių lašus. Be to, didėja rizika, kad išsivystys ir įvairios akių ligos, kurios į kasdienybę įneš daug diskomforto“, – įspėja J. Jankauskienė.

Prisiminkite, akių sveikatą labai svarbu puoselėti kasdien, kaip ir reguliariai lankytis pas specialistus, kurie atliktų apžiūrą, patikrintų regą ir akių būklę.

Akis reikia mankštinti

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, bent 2,2 mlrd. pasaulio gyventojų turi trumparegystės arba toliaregystės regėjimo sutrikimų, o bent 1 mlrd. šių sutrikimų būtų buvę galima išvengti, jeigu patys žmonės būtų užtikrinę tinkamą akių priežiūrą. G. Kripaitytė-Afanasjevienė sutinka, kad tokią priežiūrą sunku užtikrinti, jeigu nėra kitos išeities ir būtinai tenka dirbti kompiuteriu, bet vertėtų nepamiršti, jog gali padėti akių mankšta bei trumpos pertraukos.

„Dirbant 8 valandų pamainą, pertraukas nuo žiūrėjimo į kompiuterio ekraną reikėtų daryti bent kas valandą ir jos turėtų trukti nors 5 minutes. Jeigu dirbate ilgiau nei 8 valandas, pertraukoms skirkite bent 15 minučių. Be to, kas 20-40 minučių rekomenduoja nukreipti žvilgsnį pro langą ir nors 20 sekundžių pažiūrėti į tolį. Atliekant akių mankštą, aktyvinama kraujotaka, o tai reiškia, kad akys geriau aprūpinamos deguonimi ir reikalingomis maisto medžiagomis, didinama akių raumenų ištvermė“, – pataria pašnekovė.

Regėjimą gadina ir per artimas palinkimas prie kompiuterio ekrano – reikėtų užtikrinti bent 50-60 cm atstumą nuo ekrano iki akių.

„Tai yra maždaug ištiestos rankos ilgis. Kuo didesnis ekranas, tuo turėtų būti didesnis ir atstumas, o dirbant su nešiojamuoju ar planšetiniu kompiuteriu, užtenka 40-45 cm. Svarbus ir apšvietimas –akys mažiausiai pavargsta esant šiltai baltai šviesai. Venkite intensyvios šviesos iš viršaus, tiesioginių saulės spindulių. Jeigu tenka dirbti prieš langą, uždenkite jį žaliuzėmis ar užuolaidomis ir nepamirškite papildomai drėkinti patalpų, ypač, kai jose naudojami kondicionieriai, rekuperatoriai ar yra prasidėjęs šildymo sezonas“, – sako vaistininkė.

Pastebi opią problemą tarp jaunimo

Pasak klinikos „Familia Clinica“ vaikų ir suaugusiųjų gydytojos oftalmologės Salomėjos Ignotienės, regėjimo sutrikimai yra itin opi problema tarp jaunimo – jauni žmonės praleidžia labai daug laiko prie kompiuterių ar telefonų ekranų, dažnai mėgsta naršyti internete prieš miegą, taip ne tik žalodami akis, bet ir sutrikdydami miego ciklą.

„Vaikams būtent dėl ilgo buvimo prie ekranų ir mažo fizinio aktyvumo daromos žalos, dažnai išsivysto trumparegystė. Kiek vyresni asmenys neretai skundžiasi akių nuovargiu, skausmu, išplaukiančiu vaizdu ir pablogėjusiu matymu. Jeigu žmogus pastebi, kad suprastėjo jo regėjimas, tačiau situacija dar nėra kritiška, mankštos ir tinkama akių priežiūra gali šiek tiek padėti „atstatyti“ regėjimą – svarbu sureguliuoti savo darbo ir poilsio režimą, sumažinti laiką prie išmaniųjų prietaisų“, – sako pašnekovė.

Internetinėse parduotuvėse dažnai galima pamatyti parduodamus akinius, neva apsaugančius nuo mėlynos šviesos daromos žalos. Gydytoja oftalmologė tikina, kad akiniai su apsauginiu mėlynosios šviesos filtru gali būti naudingi, kadangi jie sumažina ekranų blizgesį ir užtikrina mažesnę akių įtampą, tačiau tokio tipo akinius vertėtų pirkti tik pasitarus su optikos salono specialistu ir aklai netikėti internete pamatytais neaiškios kilmės akiniais.

„Tiems žmonėms, kurie jau nešioja korekcinius akinius, galima užsisakyti, kad į juos būtų įdedama speciali, nuo mėlynos šviesos sauganti danga. Jeigu akinių nenešiojate, darbui kompiuteriu galite pasidomėti akiniais be dioptrijų, bet su apsaugine danga. Tačiau negalvokite, kad tokie akiniai išspręs visas jūsų su regėjimu susijusias problemas – jie gali tik padėti apsaugoti akis nuo tolesnės žalos“, – priduria ji.

S.Ignotienė primena, kad norint apsaugoti akis, svarbi ne tik mankšta, pertraukos ar mėlynos šviesos žalą mažinantys akiniai, bet ir sveika mityba. Reikėtų užtikrinti, kad maiste būtų kuo daugiau medžiagų, apsaugančių akis: antioksidantų, liuteino ir zeaksantino. Vaikams labai svarbus ir fizinis aktyvumas bei buvimas lauke – gryname ore jiems rekomenduojama praleisti bent iki 2 valandų per dieną.