5 priežastys, kodėl reiktų rinktis fizinio asmens bankrotąJau beveik dešimtmetį egzistuojanti fizinio asmens bankroto galimybė vis dar kelia klausimų asmenims, svarstantiems pasirinkti tokią alternatyvą, siekiant išsigelbėti nuo skolų. Vis tik baimintis bankroto proceso nereikėtų. Asmuo, prispaustas skolų naštos, svarsto daugelį išeičių, tačiau šiuo metu pati veiksmingiausia – fizinio asmens bankrotas. Reikia suprasti, kad šis dalykas pavyksta ne visiems, bet daugeliui – tikrai taip. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ partneris, advokatas Egidijus Langys sako, kad reikia kalbėti atvirai apie tai, jog asmenys, kurie inicijuoja savo bankroto bylas, siekia atsikratyti skolų ir teisės aktai tai padaryti tikrai leidžia. Čia galima įžvelgti daug teigiamų dalykų, nepamirštant ir tokių vertybių kaip sąžiningumas, atsakomybė prieš kreditorius ir save patį.

Advokatas pristato penkias priežastis, kodėl verta rinktis fizinio asmens bankrotą:

1 priežastis – skolų nurašymas pasibaigus procesui

Asmenys, kurie susiduria su fizinio asmens bankroto klausimu, yra ne tik tie, kurie nesėkmingai pasiskolino ekonominės krizės pradžioje ir nesugeba vykdyti įsipareigojimų dėl nesugebėjimo įvertinti rizikų, bet ir visi kiti, kurie susiduria su skolų našta – vadovai, laidavę už bendrovės įsipareigojimus, investuotojai, bendrovių akcininkai, vadovai, kurie pripažinti atsakingais už žalos padarymą bendrovei ir kt. Skolos didelės, o gyventi ir dirbti norisi toliau, todėl fizinio asmens bankrotas, šiandien yra vienintelė išeitis, kai skolas grąžinti tampa tiesiog nerealu (pvz. uždirbant 3000 eurų per mėnesį į rankas, niekaip nepavyktų grąžinti 10 mln. eurų skolų, o suma, kurią pavyktų grąžinti, per visą gyvenimą būtų mažai kam reikšminga).

Pasibaigus bankroto procesui, jeigu buvo laikomasi patvirtinto mokumo atkūrimo plano, nepadengtos skolos yra nurašomos. Svarbu paminėti, kad nurašomos tikrai ne visos skolos – jeigu turite sumokėti baudas valstybei, ar turite išlaikymo įsiskolinimą vaikams, fizinio asmens bankrotas nepadės.

2 priežastis – uždaromas skolinimosi ratas

Kaip neretai pasitaiko, siekiant padengti vieną skolą, einame pasiskolinti kitur. Įsisukame į skolinimosi ratą, kuris retai, kada užsidaro sėkmingai. Todėl yra labai svarbu įsivertinti tai, kad greitieji kreditai nėra ta išeitis, kuri padės padengti senas skolas. Beje, teismai jau yra suformavę praktiką, kad begalinis greitųjų kreditų ėmimas nėra pagrindas asmeniui nekelti bankroto. Nes ne visi, kurie skolinasi, supranta to pasekmes ir būdami neviltyje dėl skolų, neįvertina visų skolinimosi sąlygų ir taip įsisuka į skolų ratą. Vienas iš būdų šio rato sukimąsi sustabdyti – fizinio asmens bankrotas.

3 priežastis – vienintelio turto išsaugojimas

Net ir iškėlus fizinio asmens bankroto bylą, yra reali galimybė išsaugoti Jūsų turimą vienintelį gyvenamąjį būstą. Tiesa tai nėra labai paprasta, nes šiuo atveju kalbame apie privilegiją tik vienam iš kreditorių, kurio naudai įkeistas Jūsų būstas, nes atsiskaitymai su juo būtų įtraukti į Jūsų mėnesines išlaidas, o kitiems kreditoriams tenkanti grąžintina skolos dalis taptų reikšmingai mažesnė.

Bet, nepriklausomai nuo kitų kreditorių pasipriešinimo, tai misija – įmanoma. Tačiau yra kelios esminės sąlygos, kurių reikia laikytis, norint išsaugoti gyvenamąjį būstą:

Nepertraukiamas ir savalaikis kredito įmokų už būstą mokėjimas. Susitarimas su kreditoriumi, t.y. kreditorius turi irgi norėti, kad Jūs toliau mokėtumėte įmokas (dažniausiai sutinka). Mokama kredito įmoka neturi viršyti kitos gyvenamosios vietos nuomos kainos. Pavyzdžiui, Jūsų mokama kredito įmoka yra 300 EUR per mėnesį. Šeimai už tokią sumą šiais laikais sunku būtų rasti kitą gyvenamąją vietą. Tad jeigu pardavus turtą šeimai reikėtų nuomotis kitą vietą ir tai kainuotų brangiau, dar labiau nukentėtų kreditorių interesai. Todėl visais atvejais naudingiau mokėti kredito įmoką nei nuomą. Bet jeigu skaičiai dėliojasi atvirkščiai, susitarti bus itin sunku. Šioje vietoje nereiktų pamiršti, kad skelbiant bankrotą prabangus būstas ir dideli patogumai nėra prioritetas.

4 priežastis – galimybė oficialiai įsidarbinti

Tikriausiai ne paslaptis, jog asmenys, susiduriantys su finansiniais sunkumais ir nuolatos turinys reikalų su antstoliais, nėra patys geidžiamiausi darbuotojai. Tad neretai darbdaviai priima sprendimą tokius darbuotojus atleisti, o asmenys yra priversti ieškotis kitų išgyvenimo šaltinių šešėlyje. Fizinio asmens bankrotas gali padėti tai išspręsti. Priėmus pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo (reikia atkreipti dėmesį, kad ne iškėlus bankroto bylą, o priėmus pareiškimą) visos skolų išieškojimo procedūros yra sustabdomos, pinigai nėra nurašomi, asmuo gali lengviau atsikvėpti. Vėliau teismas, spręsdamas dėl bankroto bylos iškėlimo, patvirtina pagrįstą minimalių išlaidų sumą, kuri bus garantuota viso bankroto proceso metu. Tai reiškia savotišką saugumą, kuris garantuojamas tik fizinio asmens bankroto procese.

5 priežastis – aiškumas dėl ateities

Galimybė planuotis be baimės yra viena iš siekiamybių. Fizinio asmens bankrotas leidžia tai padaryti. Iškėlus fizinio asmens bankroto bylą, patvirtinus mokumo atkūrimo planą, pradedamas skaičiuoti 36 mėnesių terminas. Tai reiškia, kad po šio laiko Jūs galėsite atversti naują gyvenimo lapą (jeigu viską darysite teisingai ir neatsiras pagrindų nutraukti bankroto proceso). Galėsite galvoti apie seniai išsvajotą kelionę, apie naujo automobilio įsigijimą, galų gale apie vakarienę su šeima be baimės išgirsti iš padavėjo, kad Jūsų kortelė neaptarnaujama, nes užblokuota dėl skolų.

Taigi, prieš atmetant fizinio asmens bankroto idėją pasitarkite su profesionalais, kurie įvertins Jūsų situaciją ir patars kaip teisingai pasiruošti bankroto procesui.

2022-11-22